Wieża ciśnień - Łaziska Górne

Pierwsza wieża ciśnień w Łaziskach Górnych została wybudowana w roku 1926 w rejonie ulic Wodociągowej i Wieżowej. Druga wieża ciśnień została wybudowana w latach 50- tych tuż przy ulicy Cieszyńskiej na potrzeby elektrowni " Łaziska" . Obie wieże ciśnień zostały wybudowane w stylu modernistycznym. Wieże ciśnień w Łaziskach można podziwiać do dziś.


Silesia Water Tower - Schlesien Wasserturm
Wieża ciśnień w Łaziskach Górnych ( Wikipedia/ Pudelek)


Wieża ciśnień zaopatrywała w wodę okoliczne miejscowości aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Obiekt składa się z :

  • ceglanego, otynkowanego cokołu  - wybudowanego na planie sześcioboku, zawierającego pomieszczenia oraz wejście do wnętrza budowli.
  • żelbetonowego trzonu -mająca kształt szkieletowej konstrukcji, układającej się w strukturę połączonej ze sobą przestrzeni w formie kwadratów.
  • głowicy - zawieszonej na wyeksponowanych przed lico muru kroksztynach podzielonych małymi oknami.
  • pionowej, smukłej, wieży - zespalającej wszystkie fragmenty konstrukcji, posiadającej wewnątrz kręte schody prowadzące do wszystkich kondygnacji oraz okna w kształcie prostopadłościanu.

Wieże wieńczy sześciopołaciowy dach pokryty dachówką.

Wieża ciśnień przy ulicy Cieszyńskiej - Łaziska Górne.

Zakładowa wieża ciśnień, bardzo uproszczona i wykonana w modernistycznym stylu posiada prostą charakterystykę. Budowa konstrukcji składa się z wysokiego i smukłego trzonu, na którym osadzona jest głowica o kształcie odwróconego stożka, gdzie wyraźny podział zaznaczony jest tarasem służącym jako punkt widokowy.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie