Wieża ciśnień - Świętochłowice
Świętochłowice są jednym z najbardziej zaludnionych i uprzemysłowionych miast w województwie śląskim. Miejscowość posiada jedną ocalałą od rozbiórek nieruchomość, która w celu chwilowego pokrywania zapotrzebowania na wodę dla gospodarstw oraz obiektów przemysłowych w dawnych czasach służyła mieszkańcom Świętochłowic.
![]() |
Wieża ciśnień w Świętochłowicach ( źródło Wikipedia - domena publiczna) |
Blisko granicy z Chorzowem na ulicy Katowickiej znajduje się jedna z najbardziej wyjątkowych wież ciśnień w Świętochłowicach. Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1909 według niemieckiego architekta Richarda Lummert'a. Warta uwagi jest neobarokowa głowica wieży ciśnień - nawiązuje ona do stylu bardzo popularnego w tamtym okresie zaliczającego się do śląskiego historyzmu.
Wieża ciśnień składa się z :- masywnego cokołu z prostokątnymi oknami i wejściem do środka obiektu, zwieńczonego gzymsem miedzy kondygnacyjnym.
- Wysokiego trzonu w całości pokrytego cegła, z małą zawartością okien, zakończonego betonowym gzymsem.
- Neobarokowej głowicy z szerokimi oknami, podzielonymi na układ trzy częściowy, obramowanych w formie wąskich betonowych gzymsów, nadających całej konstrukcji surowy wygląd.
- Głowice kończy kopulasty dach z okienkami w formie wieżyczek oraz latarni z okrągłymi otworami zwieńczonych hełmem. Konstrukcja dachu pokryta jest dachówką.
Wieża ciśnień jest wysoka na 40 metrów oraz posiada stalowy zbiornik na wodę o pojemności 500 m3 - zaprojektowanego według systemu Klöne.
Nieistniejące wieże ciśnień w Świętochłowicach.
Warty uwagi jest prawdziwy majstersztyk budownictwa, który przetrwał na starych zdjęciach i pocztówkach. Nieistniejąca już wieża ciśnień wybudowana na początku zeszłego wieku w Lipinach - dzisiejszej dzielnicy Świętochłowic. Obiekt należał do Huty Cynku - Silesia. Wieża ciśnień pod kątem architektonicznym nawiązywała do modnego wówczas na Górnym Śląsku stylu neorenesansowego.
Obiekt został wybudowany na planie koła . Posiadał cokół z otworami okiennymi i masywnymi portalami wejściowymi wykończone neorenesansową ornamistyką w formie gzymsów okiennych i drzwiowych, a także zwieńczenie trzonu fryzem arkadowym oraz pokrywające lico wieży ciśnień szereg linii prostych, nadających konstrukcji harmonię i spokojny rytm. Wieża ciśnień była zwieńczona spłaszczonym dachem w formie stożka, posiadała wieżyczkę odciągową, zapewniająca odpowiednią cyrkulacje i przepływ świeżego powietrza.
Dzielnica Świętochłowic - Chropaczów.
![]() |
Rozebrana pod koniec lat 60-tych, wieża wodociągowa w Chropaczowie. / źródło Wikipedia : Hanek) |
Pod koniec lat 60-tych władze dzielnicy Chropaczowa zdecydowały się rozebrać wybudowana na początku dwudziestego wieku - wieże wodociągową. Konstrukcja posiadała modernistyczny wygląd. Głowica wsparta na stalowej konstrukcji, sprawiała wrażenie, że wieża ciśnień jest jeszcze w stanie budowy. Smukły trzon schowany wewnątrz stalowej struktury posiadał rury, przez które woda do zbiornika przez pompę była wtłaczana do zbiornika, a następnie zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem rozprowadzana do sieci rur.