Wieża ciśnień - Świętochłowice

Świętochłowice są jednym z najbardziej zaludnionych i uprzemysłowionych  miast w województwie śląskim. Miejscowość posiada jedną ocalałą od rozbiórek  nieruchomość, która w  celu chwilowego pokrywania zapotrzebowania na wodę dla gospodarstw oraz obiektów przemysłowych w dawnych czasach służyła mieszkańcom Świętochłowic. 


Water Tower - Wasserturm - Schwientochlowitz - Swietochlowice
Wieża ciśnień w Świętochłowicach ( źródło Wikipedia - domena publiczna)

Blisko granicy z Chorzowem na ulicy Katowickiej znajduje się jedna z najbardziej wyjątkowych wież ciśnień w Świętochłowicach. Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1909 według niemieckiego architekta Richarda Lummert'a. Warta uwagi jest neobarokowa głowica wieży ciśnień - nawiązuje ona do  stylu bardzo popularnego w tamtym okresie zaliczającego się do śląskiego historyzmu.

Wieża ciśnień składa się z :
  • masywnego cokołu z prostokątnymi oknami i wejściem do środka obiektu, zwieńczonego gzymsem miedzy kondygnacyjnym.
  • Wysokiego trzonu w całości pokrytego cegła, z małą zawartością okien, zakończonego betonowym gzymsem.
  • Neobarokowej głowicy z  szerokimi oknami, podzielonymi na układ trzy częściowy, obramowanych w formie wąskich betonowych gzymsów, nadających całej konstrukcji surowy wygląd. 
  • Głowice kończy kopulasty dach z okienkami w formie wieżyczek oraz latarni z okrągłymi otworami zwieńczonych hełmem. Konstrukcja dachu pokryta jest dachówką.

Wieża ciśnień jest wysoka na 40 metrów oraz posiada stalowy zbiornik na wodę o pojemności 500 m3 - zaprojektowanego według systemu Klöne.

Nieistniejące wieże ciśnień w Świętochłowicach.

Wieża ciśnień - Lipiny.

Warty uwagi jest prawdziwy majstersztyk budownictwa, który przetrwał na starych zdjęciach i pocztówkach. Nieistniejąca już wieża ciśnień wybudowana na początku zeszłego wieku w Lipinach - dzisiejszej dzielnicy Świętochłowic. Obiekt należał do Huty Cynku - Silesia. Wieża ciśnień pod kątem architektonicznym nawiązywała do modnego wówczas na Górnym Śląsku stylu neorenesansowego.

Obiekt został wybudowany na planie koła . Posiadał cokół z otworami okiennymi i masywnymi portalami wejściowymi wykończone neorenesansową ornamistyką w formie gzymsów okiennych i drzwiowych, a także zwieńczenie trzonu fryzem arkadowym oraz pokrywające lico wieży ciśnień szereg linii prostych, nadających konstrukcji harmonię i spokojny rytm. Wieża ciśnień była zwieńczona spłaszczonym dachem w formie stożka, posiadała wieżyczkę odciągową,  zapewniająca odpowiednią cyrkulacje i przepływ świeżego powietrza.

Wieża ciśnień - Chropaczów

Dzielnica Świętochłowic -  Chropaczów.

Water Tower - Wasserturm - Schwientochlowitz - Swietochlowice
Rozebrana pod koniec lat 60-tych, wieża wodociągowa w Chropaczowie. / źródło Wikipedia : Hanek)

Pod koniec lat 60-tych władze dzielnicy Chropaczowa zdecydowały się rozebrać wybudowana na początku dwudziestego wieku - wieże wodociągową. Konstrukcja posiadała modernistyczny wygląd. Głowica wsparta na stalowej konstrukcji, sprawiała wrażenie, że wieża ciśnień jest jeszcze w stanie budowy. Smukły trzon schowany wewnątrz stalowej struktury posiadał rury, przez które woda do zbiornika przez pompę była wtłaczana do zbiornika, a następnie zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem rozprowadzana do sieci rur.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie