Wieża Ciśnień w Kędzierzynie Koźlu
Kędzierzyn Koźle posiada kilka dość względnie zachowanych do dnia dzisiejszego nieruchomości nazywanych wieżą ciśnień. Jedna z nich jest naprawdę, rzadko spotykaną w tym regionie perełką architektoniczna.
![]() |
Wieża ciśnień w Kędzierzynie Koźlu ( autor: Siggi) |
Wieża ciśnień zlokalizowana jest przy ulicy Filtrowej - nawet nazwa ulicy została dopasowana do wodociągowej konstrukcji :). Obiekt został wybudowany w latach 1900 - 1902 na potrzeby zaopatrzenia miasta w stały dopływ wody.
Wieża ciśnień posiada bardzo ciekawą charakterystykę i na pierwszy rzut oka przypomina neorenesansowa wieże zamkową, aczkolwiek posiada również wiele elementów i detali architektonicznych zaczerpniętych z architektury gotyckiej.
Obiekt składa się z
- Neogotyckiego portalu, z ostrołukowym, drewnianymi i surowym w swoim wykończeniu wrotami ,przez które wchodzi się do środka obiektu. Portal zaakcentowany jest poziomymi liniami wykonanymi z cegły klinkierowej oraz wzbogacony ceglanym gzymsem nadokiennym wtopionym w elewacje wieży, opierającym się na dwóch głowicach i podzielonym wspornikiem. Portal kończy trójkątny szczyt zwieńczony miejskim herbem i machikułem elementem architektonicznym nawiązującym do średniowiecznych twierdz. Cokół posiada ostrołukowe okna z wyraźnym zaakcentowanym gzymsem nadokiennym.
- Cokołu, wzniesionym na planie koła i w całości wykonanym z cegły, zwieńczonym betonowym gzymsem kondygnacyjnym w kształcie grzybka, do którego dołączony jest wyżej wymieniony portal.
- Trzonu, trzykondygnacyjnego , gdzie każdy poziom kondygnacji został zaakcentowany fryzem wykonanym z cegły oraz kilku warstwowym betonowym gzymsem w formie pierścienia. Trzon kończy okrągłe okienko oraz ślepy fryz arkadowy pokryty wewnątrz tynkiem w kształcie przypominającym nieco ostrołukowe gotyckie okienka - zwane blendami.
- Głowica jest prawdziwą kwintesencją całej budowli. Architekt odniósł się do wiejskiego średniowiecznego pejzażu wykorzystując konstrukcje szkieletową zwaną również pruskim murem. Pomysłowe prowadzenie cegły miedzy drewnianymi konstrukcjami układa się w geometryczne wzorki, gdzie czerwona i klinkierowa cegła zachowuje miedzy sobą kontrast. Głowice wieńczy ośmioboczny drewniany dach z wieżyczką wentylacyjną oraz masztem w formie kierunkowskazu osadzonego na kopule.