Będzin - wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Będzinie Grodźcu została wzniesiona techniką nitowania. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą stalowych fragmentów za pomocą nitów ( małych) prętów zakończonych zakuwką. Obiekt został oddany do użytku w pierwszej połowie XX . Nitowana wieża ciśnień z Będzina jest prawdziwym ewenementem w atlasie architektonicznym polskich zabytków.
![]() |
Będzin - wieża ciśnień |
Metoda łączenia metalowych materiałów za pomocą nitów była bardzo popularna na początku zeszłego wieku. Szeroko wykorzystywana przy budowie mostów, parowozów czy innym elementów konstrukcyjnych. Proces został wyparty przez upowszechnienie spawalnictwa w latach 40.
Wieża ciśnień przy ulicy Willowej w Będzinie, została wzniesiona w roku 1902. Wysokość konstrukcji wynosi 26 metrów, a pojemność zbiornika zmieściła 75 m3 wody. Wieża ciśnień poprzez wewnętrzne przewody zasilała w wodę okoliczne domy, szpital i szyb kopalniany.
Stan techniczny wieży ciśnień jest krytyczny. Głowica posiada szczątkowe pokrycie dachowe z widocznym systemem rozprowadzeniem wody. Na szczycie zamontowana jest smukły maszt. Pierwotnie obiekt posiadał platformę widokową ulokowaną między trzonem, a głowicą.