Kolejowa wieża ciśnień - Jastrzębie Zdrój
Wasserturm Polen - Water Tower Poland
Jastrzębie Zdrój - kolejowa wieża ciśnień ( Fotografia Wikipedia/ Domena Publiczna)

Historia kolei żelaznej w Jastrzębiu Zdroju zbiegła się z przyłączeniem do miasta nitki z  odcinka linii kolejowej Orzesze - Wodzisław Śląski w roku 1911. Połączenie kolejowe miało ułatwić dojazd do uzdrowiska jakim było dawniej Jastrzębie Zdrój. Kompleks kolejowy posiadał piękna stacje z poczekalnia i nastawnia , z której nie zostało do dziś śladu oraz z wieży ciśnień, która stoi jeszcze  na ulicy Dworcowej.

Stacja kolejowa posiadała trzy kondygnacje:

W części parterowej znajdowały się kasy, bagażownia i poczekalnia. Na drugim piętrze urządzono pokoje mieszkalne razem z kuchnia. Na trzeciej kondygnacji znajdowało się poddasze.

 Główna fasada budynku była otynkowana ,posiadała dekoracje w formie ryzalitu, w którym znajdowało się wejście do wewnątrz stacji . Rogi elewacji były zaakcentowane czerwoną cegła , które łączyły się w dolnym fragmencie ściany z niskim cokołem. 

Wysokie okna z wtopionym gzymsem nadokiennym wykonanym z cegły oświetlały światłem dziennym poczekalnie. Poddasze od strony j elewacji boczne było wykończone murem pruskim. Stacje wieńczył dwuspadowy dach  pokryty czerwoną dachówka.

Kolejowa wieża ciśnień w Jastrzębiu Zdrój

Konstrukcja wieży pod kątem wykończenia elewacji nie odbiega wyglądem od większości tego typu obiektów. Tradycyjnie posiada ceglany trzon, oraz żelbetową głowicę z wieżyczką klimatyzacyjną.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie