Kolejowa wieża ciśnień - Jastrzębie Zdrój
![]() |
Jastrzębie Zdrój - kolejowa wieża ciśnień ( Fotografia Wikipedia/ Domena Publiczna) |
Historia kolei żelaznej w Jastrzębiu Zdroju zbiegła się z przyłączeniem do miasta nitki z odcinka linii kolejowej Orzesze - Wodzisław Śląski w roku 1911. Połączenie kolejowe miało ułatwić dojazd do uzdrowiska jakim było dawniej Jastrzębie Zdrój. Kompleks kolejowy posiadał piękna stacje z poczekalnia i nastawnia , z której nie zostało do dziś śladu oraz z wieży ciśnień, która stoi jeszcze na ulicy Dworcowej.
Stacja kolejowa posiadała trzy kondygnacje:W części parterowej znajdowały się kasy, bagażownia i poczekalnia. Na drugim piętrze urządzono pokoje mieszkalne razem z kuchnia. Na trzeciej kondygnacji znajdowało się poddasze.
Główna fasada budynku była otynkowana ,posiadała dekoracje w formie ryzalitu, w którym znajdowało się wejście do wewnątrz stacji . Rogi elewacji były zaakcentowane czerwoną cegła , które łączyły się w dolnym fragmencie ściany z niskim cokołem.
Wysokie okna z wtopionym gzymsem nadokiennym wykonanym z cegły oświetlały światłem dziennym poczekalnie. Poddasze od strony j elewacji boczne było wykończone murem pruskim. Stacje wieńczył dwuspadowy dach pokryty czerwoną dachówka.
Kolejowa wieża ciśnień w Jastrzębiu ZdrójKonstrukcja wieży pod kątem wykończenia elewacji nie odbiega wyglądem od większości tego typu obiektów. Tradycyjnie posiada ceglany trzon, oraz żelbetową głowicę z wieżyczką klimatyzacyjną.