Kolejowa Wieża ciśnień w Rudach
Kolejowa Wieża ciśnień w Rudach koło Rybnika
Rudy - wieś leżąca w powiecie raciborskim, posiadająca bardzo bogatą historię związaną z dawnym opactwem cystersów. Rudy należą również do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości. Do licznych atrakcji turystycznych można zaliczyć piękny i niepowtarzalny park krajobrazowy, Sanktuarium Matki Boskiej oraz zabytkową stacje kolejową z wieża ciśnień.
W roku 1899 do Rud została połączona sieci kolei wąskotorowej łączącej ze sobą ościenne miejscowości na linii Racibórz - Gliwice. Kolej służyła do przewozu ludzi oraz towarów. Jak mówią statystyki w roku 1903 wąskotorowym taborem podróżowało już około 280 tyś podróżnych , a wagonami towarowymi przewieziono ponad 10 tyś ton materiałów, natomiast w latach powojennych koleją podróżowało już około miliona pasażerów rocznie. Dodatkowo stacja kolejowa została wyposażona w wieże ciśnień, niezbędna do uzupełniania poziomu wody w parowozach, jak również do dostarczanie okolicznym budynkom gospodarczym bieżącej wody pod odpowiednim ciśnieniem.
Wieża ciśnień została wzniesiona na planie kwadratu i posiada trzy kondygnacje. Z wyglądu przypomina dwie połączone ze sobą bryły geometryczne. Głowica wsparta jest na widocznych belkach stropowych wykonanych z żelbetu. Mieści ona dwa zbiorniki wodne, mierzone ulokowanymi na zewnętrznej stronie głowicy - wodowskazami. W trzonie wieży mieszczą się schody prowadzące do górnej partii wieży - oświetlone oknami. Wieża stoi na końcowym odcinku peronu na przeciw starej parowozowni.
![]() |
Kolejowa wieża ciśnień w Rudach ( Zdjęcie / Lestat/Wikipedia) |
![]() |
Dworzec w Rudach w roku 1924 |