Wieże ciśnień w Tarnowskich Górach
Kolejowe wieże ciśnień na terenie starej lokomotywowni w Tarnowskich Górach.
Pierwszy obiekt zbudowany na planie graniastosłupa sześciokątnego i w całości jest pokryty czerwoną cegłą. Elewacja kolejowej nieruchomości składa się z :
Niskiego cokołu, lekko wyodrębnionego od bryły.
Wysokiego parteru, którego lico muru udekorowane jest lizenami z fryzem arkadowym. Zawierającego wewnątrz ściany ślepe okna oraz drzwi prowadzące do wnętrza obiektu. Całość ściany zamyka gzyms pośredni zaakcentowany fryzem ceglanym
Pierwsze piętro - zawiera podwójny układ wertykalnych i smukłych okiennic wmurowanych w pole kwadratowych lizen, dodatkowo ozdobionych półkolistym gzymsem nadokiennym . Całość elewacji zwieńczone jest gzymsem koronującym w formie dekoracyjnych zielonych deseczek i pomalowanych na kolor czarny belek. Zadaszenie nieruchomości jest płaskie.
Druga kolejowa wieża ciśnień została wybudowana w późniejszym okresie. Ceglana elewacja podpory posiada wysunięty cokół, wysoki portal wejściowy, oraz smukłe, małe okna w obszarze wieńczącym część parterową wieży. Zbiornik na wodę został ulokowany w sporych rozmiarów żelbetowej głowicy wieży ciśnień. Lico głowicy zdobi wodowskaz.
Trzecia kolejową wieża ciśnień wyróżnia się od pozostałych wysokością i kształtem. Wertykalna konstrukcja budowlana posiada wysoki cokół z portalem wejściowym, podporę podzieloną pionowymi pilastrami oraz głowicę z geometrycznym, podwójnym zadaszeniem. Całość obiektu wieńczy maszt z chorągiewką.