Chorzów wieża ciśnień

 Chorzów miasto na Górnym Śląsku posiada cztery wieże ciśnień w tym jedna użytkowana jest do dziś i należy do  Huty Królewskiej. Obsługuje ona walcownię oraz  schładza piece grzewcze i maszyny do walcowania. Prawdziwą perełką architektoniczną jest wieża ciśnień zaprojektowana przez berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna. Pełniła ona rolę zabudowanego komina kotłowni oraz wieży ciśnień. Podgrzewała ona również wodę, a także odmierzała czas - tarcza zegarowa widoczna od strony dziedzińca. 

Chorzów wieża ciśnień
Źródło / Wikipedia


Wieża ciśnień na terenie huty Kościuszko.

Nieruchomość została wzniesiona na planie ośmioboku i wybudowana w całości z czerwonej cegły. Konstrukcja jest monolityczną z wyodrębnionymi filarami występujących tutaj w formie smukłych i wąskich przypór odbiegających w znacznie od lica muru i zadaszenia wieży. Ciekawym rozwiązaniem są wystające ze ścian muru pionowe pasy cegieł ustawionych główką w stronę zewnętrzną. Nadają one nieco ożywienia monolitycznej bryle tworząc na elewacji formę siatki wzmacniającej nieruchomość. Całość wieży ciśnień wieńczy fryz ceglany w kształcie ząbków, nad którym zawieszone jest zadaszenie z wieżyczką wentylacyjną.

Wieża ciśnień na terenie Zakładów Azotowych  przy ul. Narutowicza w Chorzowie.

Wieża ciśnień najprawdopodobniej została wzniesiona w roku 1915, jeszcze za administracji niemieckiej i wchodziła w skład kompleksu Zakładów Azotowych w Chorzowie. Wieża ciśnień została wybudowana w stylu konstruktywizmu ukazując wnętrze działania struktur wieży. Obiekt został wykonany z żelbetu i składa się z niskiego fundamentu zaadaptowanego na pomieszczenia gospodarcze. Cechą najistotniejszą wieży jest jej żelbetowa konstrukcja nośna podtrzymująca owalną głowicę ze zbiornikiem. Interesująca jest również galeryjka oplatająca wieże, może ona służyć jako punkt widokowy.

Wieża ciśnień na terenie Huty Batory przy ul. Dyrekcyjnej w Chorzowie.

Konstrukcja składa się z niskiego cokołu, masywnego trzonu i głowicy. Całość wieńczy wieża wentylacyjna.

Wieża ciśnień na terenie Szpitala im. dr. A. Mielęckiego przy ulicy Strzelców Bytomskich 11 w Chorzowie.

Architektem wieży ciśnień jest sławny niemiecki projektant Arnold Hartmann. Znamy jego pracę wieża ciśnień w Zabrzu i można dwie nieruchomości śmiało porównać. Wertykalna wieża ciśnień stojąca przy ulicy Strzelców posiada futurystyczny kształt i sporą ilość nieregularnych linii oraz zakrzywień bardzo często stosowanych w architekturze secesji. Hartmann przy projektowaniu wieży nie czerpał ze wzorów architektury gotyckiej. Poniósł się jednak fantazji projektując wyolbrzymione formy wertykalnych wykuszy " spinających " całość konstrukcji. Wieża zwieńczona jest smukłym zadaszeniem o nieregularnych liniach. Wysokość wieży wynosi 42 metry i została wybudowana w roku 1905.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie