Dzierżoniów wieże ciśnień

Początki wodociągów w Dzierżoniowie ( Reichenbach im Eulengebirge ) sięgają roku 1884, a dokładnie związane są z budową pierwszej wieży ciśnień i uruchomieniem zakładu wodociągowego, który był w stanie dostarczyć 140m3 wody mieszkańcom miasta. 

Wybudowanie pierwszej wieży ciśnień w Dzierżoniowie powierzono mistrzowi budowlanemu o nazwisku Fellbaum. Obiekt został wzniesiony na planie koła i można powiedzieć, że jest to prawdziwie monumentalne dzieło budowlane. Wieża ciśnień w swojej architekturze nawiązuje do romantyzmu. Wizualnie przypomina basztę obronną z okresu średniowiecza. 

Cokół wieży został wykonany z granitowych bloków. Natomiast trzon i głowica z czerwonej cegły. Elewację wieży ciśnień zdobią ceglane fryzy w formie arkadowych galeryjek do złudzenia przypominające średniowieczne machikuły. Głowica kryje nitowany, wieżowy zbiornik wody typu Intze, który posiada cylindrycznie wypukłe dno i ma pojemność 350 m3. Zbiornik wykonany jest ze stali, którego krawędzie wsparte są na kamiennym wieńcu.

Wieża ciśnień ma 21,3 m wysokości i do zbiornika z wodą prowadzą kręte schody. Obiekt został ponownie włączony do eksploatacji w roku 1991, po 20 latach przerwy.

Drugą wartą omówienia wieżą ciśnień w Dzierżoniowie jest modernistyczny budynek należący do miejskich wodociągów. Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1934-35 na planie ośmiokąta. Wieża posiada żelbetowy zbiornik o wysokości 5.5 metra. Całość wieńczy mała wieżyczka usytuowana na dachu i służąca jako punkt widokowy.

Dzierżoniów wieża ciśnień
Dzierżoniów wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie