Góra - wieże ciśnień

 Góra  (niem. Guhrau) to miasto w województwie dolnośląskim, w Polsce. Jest stolicą powiatu górowskiego, a także siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Lokalizacja geograficzna Góra leży około trzydziestu kilometrów na wschód od miasta Głogów (Glogau) i dziewięćdziesiąt kilometrów na północny zachód od stolicy województwa - Wrocławia.

Historia miasta Góry

Pierwsza wzmianka o Górze pojawiła się w bulli wydanej przez papieża Hadriana IV w 1155 r. W 1289 r. miasto otrzymało prawa miejskie od Magdeburga, a w 1319 r. przeszło w posiadanie Piastów śląskich. W 1336 r. po raz pierwszy pojawia się nazwa Guhrau. W latach 1506/1508 miejscowość znalazła się w Czechach. Od XV do XVII wieku wieś, należąca do majątku Pleß, była ośrodkiem sukiennictwa. W drugiej połowie XIX wieku Guhrau było znane przede wszystkim jako miasto wiatraków, ponieważ około 1840 roku na terenie miasta znajdowało się ponad 80 takich młynów.

Po pierwszej wojnie śląskiej w 1742 r. Góra i większa część Śląska przypadły Prusom. Do 1945 r. Guhrau należało do Dolnego Śląska. Guhrau było siedzibą administracyjną powiatu górskiego w okręgu administracyjnym Breslau. Sąd okręgowy w Guhrau istniał od 1879 roku.

W dniu 23 stycznia 1945 r. miasto zajęła Armia Czerwona, a wkrótce potem przeszło pod zarząd polski. Rozpoczęła się imigracja polskiej ludności cywilnej. Starzy mieszkańcy zostali następnie wypędzeni.

W latach 1946-1975 Góra była siedzibą powiatu, a od 1999 r. ponownie jest siedzibą zarządu powiatu.

Góra - wieże ciśnień

Wieża ciśnień przy  ul. Armii Polskiej i ul. Hirszfelda.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1915 w stylu modernistycznym i historycznym. Budowla składa się z 

  • wysokiego cokołu zdobionego ciosanym kamieniem i zwieńczonym, wykonanym z ceramicznych dachówek gzymsem.
  • monumentalnego trzonu, inaczej podpory podtrzymującej górną partię budowli. Wystylizowanej w duchu gotyckich katedr fasady, chowającej w wysokich ostrołukowych lizenach lico muru środkowej części wieży ciśnień.
  • głowicy, w której znajduje się zbiornik na wodę.
  • oraz bardzo oryginalnego zadaszenia w formie hełmu i stalowej chorągiewki z datą budowy.
Wyższe kondygnacje zostały wybudowane z czerwonej cegły, na które został nałożony tynk. Na stuletnią wieżę ciśnień w Górze składa się cały kompleks wodociągowy: filtry, pompy, stacje uzdatniania oraz studnie głębinowe. Wieża ciśnień była odpowiedzialna za dostarczanie miastu  wody.
Obiekt przeszedł gruntowny remont w postaci wymiany rur i instalacji wodociągowych. 

Kolejowa wieża ciśnień

Wieża zlokalizowana na stacji Góra. Jest to typowa wieża ciśnień w kształcie grzybka posiadająca zbiornik typu Intze o pojemności 50 m3. Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1908. Wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły oraz ozdobiona cegłą glazurowaną. 

Wieża ciśnień w Górze ( @ Ania Miekisz, CC 4.0 )
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie