Wieże ciśnień w Krapkowicach

 Krapkowice ( Krappitz ), miasto leżące w województwie opolskim posiada kilka wież ciśnień.

Wieża ciśnień przy ulicy Parkowej

Wieża została wybudowana w latach 1915-1917. Obiekt został wzniesiony na planie kwadratu, a jego wysokość wynosi 38 metrów. Wieża ciśnień służyła do regulacji ciśnienia wody ( do około 3,5 atmosfer ). Wieża została wybudowana z czerwonej cegły oraz zwieńczona żelbetową kopułą. Pod kątem architektonicznym obiekt nawiązuje do wczesnośredniowiecznych wież obronnych. Głowica wieży jest lekko wyodrębniona z bryły budynku i zawieszona na wspornikach, przymocowanych do lica ściany.

Kolejowa wieża ciśnień

Wieża ciśnień została wybudowana w celach obsługi infrastruktury kolejowej. Obiekt posiada niski cokół, trzon oraz głowicę z ulokowanym wewnątrz zbiornikiem wodnym. Wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły.

Wieża ciśnień przy ulicy Opolskiej 

Bardzo interesująca wieża ciśnień wybudowana w duchu architektury historycznej. Budowę wieży datuje się na początek XX wieku. Obiekt został zaprojektowany przez inż. Schlichta. Historyzująca wieża została wybudowana na planie kwadratu. Podstawa wieży została zaprojektowana w bardziej surowszym stylu. W wyższych partiach trzony zamontowany został zegar. Z kolei trzon wieży posiada bogactwo detali architektonicznych tj. arkadowe balkoniki, smukłe wieżyczki oraz wypełnione pruskim murem szczyty. Całość wieńczy blaszany dach w formie kopuły.

Krapkowice wieża ciśnień ( @ Ralf Lotys, CC 3.0 ) 


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie