Wieże ciśnień w Prudniku

Prudnik  to miasto w południowej Polsce, położone w południowej części województwa opolskiego, w pobliżu granicy z Republiką Czeską. Jest siedzibą administracyjną powiatu prudnickiego i gminy Prudnik. Liczy 21 368 mieszkańców (2016 r.). Od 2015 r. Prudnik jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Cittaslow.

Historia Prudnika

Miasto zostało założone w 1250 r. i historycznie było częścią rządzonego przez Polaków Księstwa Opolskiego, a następnie znajdowało się w granicach monarchii habsburskiej, Polski, ponownie monarchii habsburskiej, Prus, Niemiec, a w końcu ponownie Polski. Niegdyś był to ważny ośrodek przemysłowy, znany z tradycji obuwniczych, a ostatnio z produkcji ręczników przez firmę ZPB "Frotex", jednego z największych producentów ręczników w Europie. W mieście znajdują się również liczne zabytki architektury i historyczne budowle, takie jak Ratusz Głównego Miasta i "Wieża Woka" z XIII wieku. 

Kolejowa wieża ciśnień w Prudniku

Opuszczona i mocno zdewastowana wieża ciśnień mieszcząca się na terenie prudnickiej kolei. Historia kolejowej wieży ciśnień sięga końca XIX, kiedy to oddano do użytku magistralę kolejową, łącząca podsudeckie miasta. Wieża ciśnień została wybudowana na planie prostokąta i w całości wykonana jest z cegły ceramicznej. Wizualnie przypomina raczej dom mieszkalny, niż wieżę ciśnień. Obiekt posiada dwie kondygnacje.

Neoromańska wieża ciśnień w Prudniku

Wieża ciśnień została wybudowana na terenie dawnej fabryki Samuela Frankla. Okres budowy wieży ciśnień przypada na lata 1865-1880. Wieża ciśnień została wybudowana w stylu neoromańskim w formie pięknego zameczku o charakterze romantycznym. Bogato zdobiona ornamentyką wczesnośredniowieczną wieża nadaje klimat dawnych, historycznych dziejów okolicznej zabudowie. Ściany wieży zdobią lizeny, biforia, smukłe wieżyczki i blanki.

Prudnik wieża ciśnień
Prudnik wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie