Lwówek Śląski - wieże ciśnień

 Lwówek Śląski  (niem. Löwenberg in Silesia) to miasto w województwie dolnośląskim, w Polsce. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie, liczącej 17 186 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2020 r.) oraz powiatu lwóweckiego. Należy do Euroregionu Nysa. Od 1281 do 1286 r. był siedzibą księstwa Löwenberg. Miasto leży w zachodniej części Dolnego Śląska, na lewym brzegu rzeki Bóbr, na wysokości 202 m n.p.m., ok. 50 km na północny zachód od Jeleniej Góry (Hirschberg), 50 km na południowy zachód od Legnicy (Liegnitz), 20 km na południe od Bolesławca (Bunzlau) i 50 km na wschód od Görlitz. Od południa graniczy z Bobertalskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru.

Kolejowe wieże ciśnień w Lwówku Śląskim

Żelbetowa wieża ciśnień została wybudowana w 1926 roku. Obiekt został wzniesiony na na planie koła w bliskiej odległości dworca kolejowego. Do wnętrza wieży prowadzi wejście przez portyk wybudowany w stylu klasycystycznym. Wieże ciśnień wieńczy masywny, kopulasty dach, zakończony latarnią. Zbiornik wodny ulokowany w głowicy wieży może pomieścić 20 tyś litrów wody.

Ceglana wieża ciśnień mieszcząca się przy ulicy Towarowej została wybudowana pod koniec XIX wieku i służyła do obsługi infrastruktury kolejowej. Budowla została wzniesiona na planie ośmiokąta z czerwonej i klinkierowej cegły.

Lwówek Śląski (@ Oberlausitzerin64, CC 4.0 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie