Białystok - wieża ciśnień

Białystok miasto leżące w północno-wschodniej części Polski posiada kilka wież ciśnień służących niegdyś przemysłowi jak i kolejom.

Wieża ciśnień przy ulicy Wysockiego

Piękna modernistyczna wieża wybudowana w okresie międzywojennym w latach 1923-1925, wg projektu inż. E. Kusmera. Wieża ciśnień posiada bardzo charakterystyczny trzon składający się ze smukłych filarów podtrzymujących głowicę, w połowie przecinającą trzon wieży tworząc dodatkową przestrzeń dla balustrady, która służy jako taras widokowy. Solidna podstawa wieży ciśnień jest wykonana z żelbetu i owinięta krętymi schodami prowadzącymi do wnętrza głowicy.

W głowicy wieży zamontowany jest zbiornik na wodę o pojemności 450m3. Wieża ciśnień przeszła gruntowny remont. Nie jest już użytkowana, Posiada wpis do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień przy ulicy Augustowskiej

Wieża ciśnień związana de stricto z dawną fabryką włókienniczą  „Nowik i synowie” . Wybudowana w roku 1904 z czerwonej cegły. Wieża ciśnień składa się z pięciu kondygnacji. Zdobiona detalami architektonicznymi jak : lizeny, fryz ceglany, gzymsy nadokienne wykonane również z cegły. Część okien z wieży ciśnień jest zamurowana. Na dachu wieży znajduje się taras widokowy z latarnią. 

Wieża ciśnień posiadała dwa zbiorniki na wodę o średnicy 3 metrów i o głębokości również 3 metrów. Obiekt uległ zniszczeniu na wskutek działań wojennych.

Kolejowa wieża ciśnień

Obiekt został wybudowany w roku 1955. Posiada ażurowy trzon. Pionowy układ okienny i ośmioboczną głowicę ze zbiornikiem wodnym. Wieża posiada wysokość 30 metrów i w całości została wybudowana z żelbetu.
Białystok - wieża ciśnień ( @ Henryk Borawski, CC 3.0 )

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie