Białystok - wieża ciśnień
Białystok miasto leżące w północno-wschodniej części Polski posiada kilka wież ciśnień służących niegdyś przemysłowi jak i kolejom.
Wieża ciśnień przy ulicy Wysockiego
Piękna modernistyczna wieża wybudowana w okresie międzywojennym w latach 1923-1925, wg projektu inż. E. Kusmera. Wieża ciśnień posiada bardzo charakterystyczny trzon składający się ze smukłych filarów podtrzymujących głowicę, w połowie przecinającą trzon wieży tworząc dodatkową przestrzeń dla balustrady, która służy jako taras widokowy. Solidna podstawa wieży ciśnień jest wykonana z żelbetu i owinięta krętymi schodami prowadzącymi do wnętrza głowicy.
W głowicy wieży zamontowany jest zbiornik na wodę o pojemności 450m3. Wieża ciśnień przeszła gruntowny remont. Nie jest już użytkowana, Posiada wpis do rejestru zabytków.
Wieża ciśnień przy ulicy Augustowskiej
Wieża ciśnień związana de stricto z dawną fabryką włókienniczą „Nowik i synowie” . Wybudowana w roku 1904 z czerwonej cegły. Wieża ciśnień składa się z pięciu kondygnacji. Zdobiona detalami architektonicznymi jak : lizeny, fryz ceglany, gzymsy nadokienne wykonane również z cegły. Część okien z wieży ciśnień jest zamurowana. Na dachu wieży znajduje się taras widokowy z latarnią.
Wieża ciśnień posiadała dwa zbiorniki na wodę o średnicy 3 metrów i o głębokości również 3 metrów. Obiekt uległ zniszczeniu na wskutek działań wojennych.
Kolejowa wieża ciśnień
Obiekt został wybudowany w roku 1955. Posiada ażurowy trzon. Pionowy układ okienny i ośmioboczną głowicę ze zbiornikiem wodnym. Wieża posiada wysokość 30 metrów i w całości została wybudowana z żelbetu.
![]() |
Białystok - wieża ciśnień ( @ Henryk Borawski, CC 3.0 ) |