Chełmża - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chełmży jest prawdziwym dziełem sztuki i prawdziwą perełką architektury neogotyckiej. Obiekt zlokalizowany jest w Chełmży przy ulicy Paderewskiego 20. Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1900-1901 i swoim wyglądem nawiązuje do krzyżackiego zamku. Od 2007 jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ciśnień została wybudowana na planie czworoboku i posiada siedem kondygnacji. Bogato zdobiona w elementy i detale architektoniczne bazujące na architekturze sakralnej i średniowiecznej.

Wieża ciśnień w Chełmży wznosi się na masywnym, pokrytym czerwoną cegłą cokołem. Dodatkowo wzmocnionym smukłymi przyporami. Całość parterowej kondygnacji wieńczy schodkowy szczyt nadający gotycki klimat obiektowi. Do wnętrza wieży ciśnień prowadzą równolegle, ulokowane w ostrołukowej lizenie drewniane portale.

Część środkowa wieży ciśnień pokryta jest tynkiem. Wąskie okna ułożone wertykalnie nadają obiektowi charakter defensywny. A także chowają w swym wnętrzu kolejne trzy kondygnacje. Całość wieńczy, piękny zdobiony fryz ceglany. Najwyższy fragment wieży przechowuje zbiorniki na wodę, a jego fasada wykonana jest pruskim murem.

Wieża ciśnień jest w dalszym ciągu użytkowana.

Chełmża wieża ciśnień ( @ Kazimierz Mendlik, CC 3.0 )

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie