Kluczbork - wieża ciśnień

 Kluczbork (niem. Kreuzburg ) - miasto leżące na terenie należącym do województwa opolskiego, historycznie przynależy do Górnego Śląska. Kluczbork w swoim dorobku architektonicznym posiada dużo zabytków, m.in. wieże ciśnień.

Miejska ciśnień ciśnień przy ulicy Zamkowej.

Historia

Wodociągowa wieża ciśnień stoi w miejscu, gdzie w czasach średniowiecza mieścił się gród królewski. W późniejszych czasach w miejscu grodu został wybudowany gotycki zamek z obronną wieżą. Przez kolejne dziesięciolecia zamek ulegał stopniowej ruinie,  w roku 1907 ostatecznie przebudowano zamkową wieżę na obiekt hydrotechniczny.

Architektura

Wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły na planie kwadratu. Cokół z ciosanych kamieni, a także nieotynkowana elewacja budynku, nadaje wieży wodnej surowy, średniowieczny charakter. Głowica wieży ciśnień osadzona jest na machikułach, które wieńczą trzon wieży. Całość wieńczy dwu stopniowy, czworoboczny dach namiotowy, który oddzielony jest pruskim murem.

Kluczbork wieża ciśnień - Kreuzburg wasserturm
Kluczbork wieża ciśnień - ( SuperGlob - CC 3.0 )


Wieża ciśnień na terenie starej gazowni.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1910. Jest to druga wodna wieża w Kluczborku o układzie wertykalnym. Obiekt posiada wysoki, ceglany, kwadratowy cokół - zwieńczony w narożnikach, trójkątnymi daszkami. Trzon wieży jest otynkowany i posiada pionowy układ okien, podzielonych dekoracją z czerwonej cegły. Cześć środkowa wodnej wieży wieńczy herb Kluczborka oraz  dwustopniowy gzyms. Głowica wieży jest lepiej naświetlona przez większe okna. Całość wodnej wieży wieńczy czworokątny dach z nasadzonym hełmem.

Kolejowe wieże ciśnień.

Są to obiekty o podobnej strukturze konstrukcji i architektury. Jedyną różnicą dzielącą obie wieże są rozmiary głowic.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie