Racławice Śląskie - kolejowa wieża ciśnień

 Położenie geograficzne wsi Racławic ( niem. Deutsch Rasselwitz ) miało wpływ na powstanie ważnego węzła kolejowego łączącego śląskie miasta - Legnicę z Katowicami. W roku 1876 w Racławicach została otwarta stacja kolejowa, natomiast rozbudowa infrastruktury kolejowe razem z budową kolejowej wieży ciśnień zakończyła się w roku 1905.

Kolejowa wieża ciśnień przy ulicy Ogrodowej w Racławicach Śląskich

Wodna wieża posiada układ typowy dla większości wodnych wież w Europie. Obiekt został wzniesiony na planie koła z wysokim cokołem, portalem wejściowym oraz trzonem wykonanym z czerwonej cegły. Dodatkowo dolna część elewacji wieży ciśnień nawiązuje do architektury neogotyckiej - arkadowy fryz dekoracyjny akcentujący gzyms między kondygnacyjny, oddzielający żelbetową głowicę od reszty ceglanych struktur konstrukcji wodnej wieży. Całość wieńczy lekko stożkowaty dach pokryty papą. Wieża posiada zbiornik na wodę typu Intze, o pojemności 200 m3. 

Racławice wieża ciśnień
Racławice - kolejowa wieża ciśnień ( Andrzej Mastalerz CC 2.0 )

Zasady funkcjonowania kolejowej wieży ciśnień w Racławicach

Wieża ciśnień była zasilana wodą z pobliskiej rzeki przez złożoną strukturę powiązanych ze sobą strukturą rur. Woda najpierw spływała do specjalnie wydrążonych do tego celu studni głębinowych, a następnie poprzez rozbudowany system pomp, woda była tłoczona do zbiornika wieżowego, skąd pod wpływem grawitacji spływała przez rurociąg do obiektów należących do kolei.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie