Stargard Szczeciński - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w parku Chrobrego - Stargard Szczeciński

Neogotycka wieża ciśnień została wybudowana w roku 1897. W tym samym czasie miasto oddawało do użytku publicznego sieć wodociągową. Wieża ciśnień posiada imponującą wysokość - 65 metrów oraz zbiornik wodny o pojemności 500 m3. Obiekt został wybudowany na planie ośmioboku, a materiałem użytym do budowy była czerwona cegła.

Wieża ciśnień w swojej architekturze nawiązuje do gotyku. Świadczą o tym detale i elementy wykonane z cegły. Do wnętrza wieży prowadzi neogotycki, ostrołukowy portal zwieńczony archiwoltą. Lico muru każdych ze ścian sześciokątnej podstawy wieży udekorowane jest dodatkowo fryzem ceglanym i wieńczącym gzymsem.

Trzon wieży posiada w dolnej części dekorację w formie wzoru geometrycznego, wykonanego z cegły klinkierowej oraz ostrołukowe okno, podzielone wewnątrz biforium.

Głowica wieży ciśnień osadzona jest na wspornikach. Posiada neogotyckie okna osadzone w jeden rytm.

Całość wieży ciśnień wieńczy krenelaż z wysokim, ośmiobocznym dachem stożkowym. 

Stargard Szczeciński - wieża ciśnień ( Stasió Stachów - CC 3.0 )


Stargard Szczeciński - kolejowe wieża ciśnień

Malownicza wieża ciśnień z wyglądu przypominająca średniowieczną basztę. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły w roku 1910. Wodna wieża posiada stalowy zbiornik typu Barkhausena, o pojemności 300 m3. Sciany osłonowe głowicy zostały wykonane z żelbetu.

Następną kolejową wieżą ciśnień jest wieża na terenie starej lokomotywowni. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły i składa się z trzonu i głowicy. Wieża może pomieścić 300 m3 wody i ma wysokość 26 metrów.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie