Szczecin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień na Wzgórzu Hetmańskim

Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1863 - 1865 na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. Obiekt był wpisany w plan rozbudowy miejskich rurociągów, wieże ciśnień zaprojektował inż. Bernhard z Dirschen, natomiast realizacją planów budowy James Hobrecht.

Dane techniczne wieży ciśnień :

Wieża ciśnień posiada wysokość 14 metrów, więc jest to stosunkowo niski obiekt, wzniesiony na planie szesnastoboku, o średnicy  30 metrów. Zbiornik wieżowy może pomieścić ponad 3000 m3 wody i został wykonany w Berlinie.

Architektura wieży ciśnień

Wieża ciśnień została wybudowana  z czerwonej cegły w stylu neorenesansowym. Obiekt posiada dwie kondygnacje oddzielone gzymsem i dodatkowo ozdobionym fryzem ceglanym. Fasada wieży dodatkowo posiada podwójny układ okien zwanych biforiami zaakcentowanymi  półkolistym gzymsem nadokiennym. Wieża ciśnień dodatkowo jest wzmocniona smukłymi przyporami.

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Szczecin Główny

Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana w roku 1897. Interesująca koncepcja budowy wieży opiera się na głowicy ze zbiornikiem na wodę umieszczonym tuż na ziemi. Wieża mogła funkcjonować bez zakłóceń, ponieważ głowica została wybudowana na wzniesieniu liczącym około 20 metrów. Architektem wieży ciśnień był Bogdan Gisevius z Berlina. Zbiornik wieżowy jest w stanie pomieścić 500 m3 wody.

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Szczecin Port Centralny

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1925 w stylu modernistycznym. Układ wieży stanową masywne bryły składające się na trzon i głowicę wieży ciśnień. Obiekt posiada dwa zbiorniki wodne wykonane z żelbetu o pojemności 250m3.

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Szczecin Dąbie

Wieża ciśnień pochodzi z roku 1910. Posiada zbiornik stalowy, nitowany, typu Intze, o pojemności 100 m3.

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Szczecin Gumieńce.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1950. Ściany osłonowe zbiornika zostały wykonane z żelbetu. Trzon wieży oraz piętrowa klatka schodowa z czerwonej cegły.

Wieża ciśnień w Szczecinie ( Domena Publiczna )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie