Wieża Ciśnień przy Fortecy (Wieża Bismarcka) - Nysa

 Wodna wieża stojąca wzdłuż alei Obrońców Tobruku

Wieża ciśnień jest najstarszym obiektem hydrotechnicznym w Nysie. Obiekt pierwotnie mieścił się na terenie fortu armii pruskiej, został wzniesiony na cześć pruskiego kanclerza Bismarcka w roku 1907. W późniejszym czasie, około 1925 roku wieża przeszła gruntowny remont i została zaadoptowana na wodną wieże. Fasada wodnej wieży została wykonana w stylu modernistycznym, świadczy o tym wertykalny układ okien oraz wykorzystany  bardziej nowoczesny plan rozbudowy gmachu z wykorzystaniem żelbetu.

Całkowita wysokość wieży ciśnień wynosi 33 metry. Natomiast zbiornik wewnątrz obiektu został również wykonany z  żelbetu i posiada  średnicę 1,13 m i wysokość ok. 8,2 m. W roku 1945 wieża przestała pełnić swoją rolę. W latach 2011 - 12 wodna wieża została odnowiona i zagospodarowana na cele rekreacyjne i turystyczne. Wieża posiada ściankę wspinaczkową i otwarte dla zwiedzających tarasy, z który rozlega się piękny widok na okolicę.

Wieża ciśnień Nysa
Wieża ciśnień w Nysie ( Kamil Czaiński - CC 4.0 )

Kolejowa wieża ciśnień w Nysie

Nysa posiada kolejową wieżę ciśnień wybudowaną w roku 1928. Wodna wieża jest wykonana na planie koła i składa się z ceglanego trzonu oraz żelbetowej głowicy.

Stalowa wieża ciśnień na terenie Zakładu Nyskiej Energetyki Cieplnej.

Nowoczesna, smukła wodna wieża wykonana ze stali w okresie powojennym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie