Brzeg - wieża ciśnień

 Brzeg jest miastem położonym w województwie opolskim. Wieże ciśnień w Brzegu ( dawniej Brieg ), odpowiedzialne były za dostarczanie wody mieszkańcom oraz budynkom infrastruktury kolejowej.

  • Miejska wieża ciśnień w Brzegu, mieszcząca się przy ulicy Rybackiej, została wybudowana z czerwonej cegły, na planie sześciokąta w latach 1876 - 1877. Wieża ciśnień posiada dość duży zbiornik, o pojemności 550 m3. Miasto Brzeg korzystało z wieży ciśnień do lat 60-tych, obecnie obiekt jest wizytówką i zabytkiem miasta. wieża ciśnień składa się z portalu wejściowego, zwieńczonego fryzem i tympanonem. Wysokiej podstawy zakończonej gzymsem oraz fryzem ceglanym. Trzonem z cofniętym ryzalitem, ujmującym otwory okienne, oraz puste lico muru - zwieńczonej gzymsem w kształcie machikuł. głowicy, w której mieści się zbiornik wodny, zakończonej gzymsem koronującym z fryzem ząbkowym. Całość wieży ciśnień wieńczy dach. Wieża ciśnień była zasilana w wodę poprzez pompy, które pobierały wodę ze studni, a następnie tłoczyły ją wyżej do zbiornika wodnego.
Brieg - Wasserturm, Brzeg - wieża ciśnień
Miejska wieża ciśnień w Brzegu ( Adam Dziura (adamdziura.9g.pl), CCA 3.0 )


Kolejowe wieże ciśnień w Brzegu.

Kolejowe wieże ciśnień w  Brzegu zostały wybudowane do zapewnienia wody pod odpowiednim ciśnieniem żurawiom wodnym, budynkom dla kolejarzy oraz dworcom kolejowym. Pierwsze kolejowe połączenie brzeg uzyskał z Wrocławiem, w roku 1842, a w późniejszych latach z sąsiednimi miastami śląskimi - Katowice, Nysa, Opole.

  • Kolejowa wieża ciśnień na stacji Brzeg - została wybudowana w wieku XX, na planie sześciokąta, z czerwonej cegły, następnie otynkowana. wieża ciśnień posiada wertykalny układ okien.
  • Neogotycka wieża ciśnień w Brzegu - została wybudowana w roku 1909, z czerwonej cegły na planie koła. wieża ciśnień posiada ceglany trzon, zwieńczony gzymsem w formie imitującego, ostrołukowego fryzu. wieża ciśnień posiada masywną głowicę i niski cokół.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie