Częstochowa - wieża ciśnień

 Częstochowa, miasto leżące w województwie śląskim, posiada bardzo dużo zabytków związanych z historią miasta. Wieże ciśnień należą do reliktu, dawnych dziejów związanych z historią wodociągów w Częstochowie. Wieże ciśnień w Częstochowie zasilały głównie fabryki w wodę poprzez system pomp i studni, a także innych ujęć wodnych, w postaci rzeki i potoków. Wszystkie częstochowskie wieże ciśnień zostały wybudowane z czerwonej cegły, wzmocnione dodatkowo żelbetem, materiałem trwalszym i odpornym na warunki atmosferyczne.

Częstochowa - wieża ciśnień
Częstochowa - wieża ciśnień, na terenie dawnych zakładów górniczych. Wieża ciśnień została wybudowana, w stylu modernistycznym, w latach 50-tych, XX wieku ( Autor : Waraciła - CCA 3.0 )


  • Wodociągowa wieża ciśnień mieszcząca się przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie. Wieża ciśnień pochodzi z końca XIX wieku i stoi, na terenie dawnych zakładów włókienniczych Elanex. Obiekt posiada konstrukcję żelbetową, wypełniona czerwoną cegłą. wieża ciśnień składa się z portalu wejściowego, zwieńczonego ceglanym gzymsem, zaprojektowanego na planie prostokąta. Wysokiej, kwadratowej podstawy. Trzonu w kształcie stożka oraz ośmiokątnej, podzielonej gzymsem głowicy.
  • Zakładowa wieża ciśnień mieszcząca się przy ulicy Ogrodowej w Częstochowie. Wieża ciśnień została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, na terenie browaru " Kmicic ". Browar został wybudowany, w latach 1834 - 1845 przez niemieckiego przemysłowca Lamprechta. Zakładowa wieża ciśnień została wybudowana wśród otaczających ją budynków przemysłowych. Obiekt został wzmocniony przyporami z żelbetu, a następnie wypełniony czerwoną cegłą. głowica wieży ciśnień obudowana jest deskami.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Żyznej w Częstochowie. Wieża ciśnień mieści się, na terenie zakładów górniczych Sabinów. Obiekt został wybudowany w stylu modernistycznym, na początku lat 50-tych, XX wieku. wieża ciśnień posiada, podstawę, trzon i głowice. Materiałem użytym do budowy wieży, była cegła i żelbet. Wieża ciśnień posiada pionowy układ okien.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy 1 Maja w Częstochowie. Wieża ciśnień mieści się, na terenie fabryki Stradom i pochodzi z roku 1882. Obiekt został wybudowany w stylu neorenesansowym, na planie prostokąta i z czerwonej cegły. Posiada liczne zdobienia architektoniczne, w postaci gzymsów i fryzów z cegły.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Kawiej w Częstochowie. Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1923 i wyburzona w roku 2000. Ceglana wieża ciśnień o konstrukcji żelbetowej, wzniesiona na planie sześciokąta, posiadała trzon i głowicę.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Filomatów w Częstochowie. Wieża ciśnień pochodzi z roku 1887 i znajduje się, na terenie zakładów " Wełnopol " w Częstochowie. Właścicielem zakładów był Peltzer. wieża ciśnień została wybudowana , na terenie hali produkcyjnej. Z nad dachu, wznosi się na planie kwadratu trzon wieży ciśnień, zlicowany z głowicą. Lico muru wykonane jest z czerwonej cegły i podzielone gzymsem. Całość wieży ciśnień, wieńczy dach.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Ogrodowej w Częstochowie. Wieża ciśnień stanowi narożną część jednej z hal produkcyjnych. Posiada otynkowany trzon i głowicę, zaprojektowaną na planie kwadratu i wybudowaną z czerwonej cegły. Wieża posiada zbiornik mogący pomieścić 100 m3 wody. zakłady zapałek jak i wieża ciśnień powstały w roku 1882.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Kucelińskiej w Częstochowie. Wieża ciśnień składa się z czterech żelbetowych podpór, w środku zaprojektowany na planie koła trzon, podzielony jest balkonami. Całość wieży ciśnień kończy głowica, wybudowana na rzucie koła.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie