Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień

 Dąbrowa Górnicza, miasto leżące obecnie w województwie śląskim związana jest z przemysłem i górnictwem od stuleci. Zabytki przemysłowe, w postaci zabytkowych wież ciśnień powiązane są bezpośrednio z koleją żelazną w Dąbrowie Górniczej . Historia kolei w Dąbrowie sięga pierwszej połowie XIX wieku i była to jedna z pierwszych kolei w zaborze rosyjskim.  Kolejowe wieże ciśnień przetrwały do dnia dzisiejszego i można podziwiać, te zabytki w rejonie dworców kolejowych oraz parowozowni.

  • Kolejowa wieża ciśnień na stacji Strzemieszyce Północne - wieża ciśnień została wybudowana na planie sześciokąta z czerwonej cegły. Składa się z ceglanego trzonu oraz obudowanej ozdobnymi deskami głowicy. Lico murów wieży posiada liczne zdobienia w formie gzymsów i fryzów ceglanych.
  • Kolejowa wieża ciśnień na stacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - wieża wybudowana z czerwonej cegły, na planie kwadratu. obiekt wzniesiony w stylu neorenesansowym. Posiada ceglane, półkoliste gzymsy oraz fryzy machikułowe, oddzielające trzon od głowicy.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie