Głubczyce - wieża ciśnień

 Głubczyce, miasto o bogatej historii, leżące w granicach województwa opolskiego, posiada dużo zabytków, w tym wieże ciśnień. Budowa wież ciśnień w Głubczycach, dawniej miasto nosiło nazwę Leobschütz, była związana z kilkoma wydarzeniami w mieście. 

  • Powstaniem miejskich wodociągów w latach 1889 - 1899 oraz budowy miejskiego wodociągu, z dwiema studniami głębinowymi.
  • Otwarcie prywatnej Kolei Wilhelma ( Wilhelmsbahn ), w roku 1855. Głubczyce uzyskały, w tamtym okresie połączenie kolejowe z Raciborzem. Wybudowana również dworzec kolejowy.
Miejska wieża ciśnień została wybudowana razem z wodociągami, pod koniec XIX wieku. Obiekt posiada wysokość około 40 metrów, co czyniło go dawniej, jednym z najwyższych budowli w Głubczycach. Wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły, na planie koła. Budynek posiada, piękny portal wejściowy, z drewnianymi drzwiami, ozdobiony gzymsem z czerwonej cegły. Nad wejściem umieszczony został herb Głubczyc. Całość portalu wejściowego kończy gzyms z fryzem oraz szczyt schodkowy. Portal wejściowy został wyodrębniony z fasady trzonu. Trzon wieży ciśnień posiada okna, ułożone w szachownicy, z małą wnęką, nawiązującą do architektury neogotyckiej. Całość trzonu wieńczy ceglany gzyms z fryzem. Głowica wieży ciśnień posiada rzut ośmiokąta. Lico muru zostało zaprojektowane w stylu szachulcowym, z okami w środkowym pasie. Całość wieży ciśnień wieńczy dach z iglicą. Miejska wieża wodociągowa - znajduje się przy ul. J. Słowackiego.

Leobschütz - wasserturm, Głubczyce wieża ciśnień
Głubczyce, miejska wieża ciśnień ( CCA 3.0 - Kasjanek )


Kolejowa wieża ciśnień posiada standardowy układ grzybka i składa się z ceglanego trzonu i betonowej głowicy.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie