Herby Stare - Nowe - wieża ciśnień

 W Herbach, miejscowości leżącej w województwie śląskich, zachowały się do dnia dzisiejszego kolejowe wieże ciśnień. Zabytki związane są z historią kolei w Herbach, które zostały ukończone w latach 1901 - 1903.

Herby wieża ciśnień
Kolejowa wieża ciśnień w Herbach Nowych ( Autor : Lichen99 - CCA 3.0 )

  • Kolejowa wieża ciśnień na stacji Nowe Herby. Wieża ciśnień pochodzi z lat 30-tych, XX wieku. Zbiornik wodny jest w stanie zmagazynować około 260 m3 wody, natomiast dno zbiornika wynosi od podstawy wieży 15 metrów. Wieża ciśnień składa się z konstrukcji nośnych, łączących podstawę wieży z głowicą. Trzon wieży ciśnień wybudowany został na rzucie ośmioboku. Głowica wieży wykonana została z czerwonej cegły i następnie pokryta została szarym tynkiem. Lico muru zdobi wykusz, zaprojektowany na planie sześciokąta.
  • Kolejowa wieża ciśnień na stacji Herby Stare. Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1892. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły, na planie ośmiokąta. Lico muru zdobi cofnięty ryzalit z pionowymi oknami i zwieńczony fryzem ceglanym. Trzon i głowica jest oddzielona gzymsem z cegły. Głowica wieży ciśnień posiada okrągłe okna - oculusy, ozdobione zlicowanym gzymsem. Głowicę wieńczy gzyms koronujący z poziomymi, kwadratowymi okienkami.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie