Kępno - wieża ciśnień

Na terenie miasta Kępno ( województwo wielkopolskie ) znajduje się zabytkowa wieża ciśnień z roku z lat 1903-1904. Wieża ciśnień została wybudowana na terenie ulicy Wrocławskiej i reprezentuje styl architektoniczny, nazywany historyzmem. Wieże ciśnień razem  budynkami wchodzącymi w skład kompleksu wodociągów, zaprojektował niemiecki architekt Reinhold Mester z Wrocławia.

Zespół obiektów należących do wodociągów składa się z : wieży ciśnień, budynku administracyjnego, stacji pomp i stacji filtrów. Woda zasilała zbiornik wieżowy ze studni o głębokości 35 metrów. Pompy tłoczyły wodę przez zespół filtrów, gdzie poprzez odżelaziacz i żwir, woda była oczyszczana, następnie tłoczona do zbiornika, o pojemności 200m3.

Wieża ciśnień jest wysoka na 42 metry i otoczona jest budynkami. Cały kompleks wchodzący w skład wieży został wybudowany z czerwonej cegły. Wieża ciśnień zbudowana została na planie koła. Posiada boczną wieżę, trzon, głowice oraz stożkowy dach, w kształcie dwunastokąta. Lico wieży ozdobione jest smukłymi oknami, wspornikami oraz tarasem.

Miasto Kępno posiada również kolejową wieże ciśnień, obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku. Trzon wieży, wytyczony na planie koła, nawiązuje do architektury neorenesansowej. Lico wieży ciśnień ozdobione jest gzymsami nadokiennymi i ceglanymi fryzami. Wieża ciśnień składa się z cokołu, trzonu i głowicy.

Kępno - wieża ciśnień
Kępno - miejska wieża ciśnień ( Autor : Sławomir D-K - CCA 3.0 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie