Krasne - wieża ciśnień

 Krasne, miasto leżące w województwie mazowieckim. Wieża ciśnień w Krasnym została wybudowana w roku 1857. Obiekt mieści się na terenie parku. Dawniej wieża ciśnień przesyłała wodę do nieruchomości, należących do majątku Krasińskich.

Wieża ciśnień została zaprojektowana jako romantyczny, neogotycki zameczek. Wzniesiona na planie kwadratu, posiadająca przylegający do niej budynek, również tak jak wieża, wybudowany z czerwonej cegły. Wieża ciśnień posiada wiele kondygnacji i składa się z ceglanego cokołu. Trzonu, zlicowanego ze zbiornikiem w formie prostopadłościanu. Wieża ciśnień została wzmocniona czterema, neogotyckimi przyporami. Całość wieży zwieńczona jest krenelażem oraz dodatkową, strzelistą wieżyczką. 

Wieża ciśnień posiada liczne detale i elementy architektoniczne wykonane z czerwonej cegły, np. ostrołukowe okna, ostrołukowe wnęki, zdobione lico muru, gzymsy okienne i fryzy ceglane. Do wnętrza wieży prowadzi neogotycki portal, składający się z dwóch kolumn, podtrzymujących ostrołukowy, szczyt schodkowy. Fasada główna wieża ozdobiona jest herbem rodowym Krasińskich - Ślepowron i wystawnym wykuszem.

Krasne - wieża ciśnień
Krasne - neogotycka wieża ciśnień ( CCA 3.0 - Antoikar G )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie