Kwidzyn - wieża ciśnień

 Kwidzyn (niem. Marienwerder ), miasto w województwie pomorskim, liczące 38.179 tyś mieszkańców.

Miejska wieża ciśnień przy ulicy Sportowej.

Wieża ciśnień ma 28 metrów wysokości i została wybudowana z czerwonej cegły na planie sześciokąta. Zbiornik wieżowy może pomieścić 275 m3 wody. Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1895 - 1900, na potrzeby mieszkańców Kwidzynia.

Architektura wieży ciśnień nawiązuje do modnego wówczas neorenesansu. Fasada wieży posiada wykusz z okiennicami oraz fryz ceglany łączący trzon z głowicą. Do wnętrza wieży prowadzą masywne schody, kończące się w portalu wejściowym. Głowica wieży ciśnień wykonana jest z żelbetu.

Wieża ciśnień w dzielnicy Kwidzynia - Miłosnej.

Wieża ciśnień została wybudowana na początku XX w latach 1907 - 1910. Jest to bardzo oryginalny obiekt hydrotechniczny ze względu na zagospodarowanie przestrzeni dachowej urządzeniem wspomagającym pracę wodnej wieży, mowa tutaj o wiatraku, który pierwotnie wykorzystywał energię wiatru, napędzając pod ziemne pompy w studni na wodę i generator elektryczny, wytwarząjący przy okazji prąd.

Wieża ciśnień wyrasta z dwukondygnacyjnego budynku, zwieńczonego balustradą. Owalny kształt trzonu oraz głowicy jest charakterystyczny dla tego typu obiektów.

Marienwerde - wasserturm - windpumpe / Kwidzyń wieża ciśnień z pompą wiatrakową i generatorem prądu
Miejska wieża ciśnień w Kwidzynie z pompą wiatrakową i turbiną wiatrową 


Kwidzyn - wieża ciśnień
Kwidzyń - wieża ciśnień ( Tomasz Przechlewski - CCA 2.0 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie