Leszno - wieża ciśnień

 Leszno, miasto leżące w województwie wielkopolskim, pod zaborem pruskim nazywane Lissa. Miejscowość posiada dwie wieże ciśnień miejską i kolejową.

Miejska wieża ciśnień w Lesznie.

Wieża ciśnień została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Heinricha Müllera i wybudowana w latach 1899 - 1900. Wodna wieża została wzniesiona na planie koła i w całości wykonana jest z czerwonej cegły. Wieża ciśnień posiada niski cokół, zwieńczony gzymsem cokołowym. Podstawę, wymurowaną z czerwonej cegły zwieńczoną gzymsem pasowym. Trzon z jednym otworem okiennym, zwieńczony gzymsem w formie machikułu. Głowicy, w której znajduje się zbiornik, zakończonej gzymsem koronującym w stylistyce arkadowego fryzu. Całość wieży ciśnień wieńczy okrągły dach.

Lissa wasserturm - Leszno wieża ciśnień
Miejska wieża ciśnień w Lesznie ( CCA 3.0 - geo573 ) 


Kolejowa wieża ciśnień w Lesznie.

Miasto Leszno jest bardzo związane z koleją. Pierwsze połączenie kolejowe Leszno uzyskało 29 października 1856 roku. Miasto uzyskało połączenie kolejowe z Wrocławie, Głogowem i Poznaniem. Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana dość późno, w okresie powojennym. Obiekt został wybudowany na planie sześcioboku z żelbetu. Posiada trzon i głowicę.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie