Lubliniec - wieża ciśnień

 Lubliniec, miasto leżące w województwie śląskim. Posiada kilka wodociągowych i zabytkowych wież ciśnień.

  • Wodociągowa wieża ciśnień pochodząca z roku 1937, mieszcząca się przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. Obiekt został zaprojektowany w stylu modernistycznym, na planie koła. Wieża ciśnień posiada wertykalny układ trzonu i głowicy. Głowica jest osadzona na dodatkowych przyporach. Natomiast głowica posiada poziomy układ okien. Wieża ciśnień jest czynna i dalej pracuje. Zbiornik wieżowy może pomieścić 600m3 wody. Wysokość wieży wynosi 38 metrów.
  • Klejowa wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej w Lublińcu. Obiekt został wzniesiony w stylu neorenesansowym, na planie sześciokąta i w całości pokryty jest czerwoną cegłą. Lico muru ozdobione jest różnymi detalami architektonicznymi, wykonanymi z czerwonej cegły: fryz, gzyms lizena. wieże ciśnień ozdabiają okrągłe okna z gzymsem zlicowanym z murem. sprawny jest również wodomierz, pokazujący stan wody w zbiorniku.
  • Wieża ciśnień na terenie zakładu ciepłowniczego przy ulicy Zachodniej w Lublińcu. wieża ciśnień jest konstrukcją wykonaną z płyt stalowych, wchodzących w skład smukłego trzonu i głowicy.
Lubliniec - wieża ciśnień
Modernistyczna wieża ciśnień w Lublińcu ( Autor : Seboloidus - CCA 4.0 )Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie