Namysłów - wieża ciśnień

 Historia namysłowskich wodociągów sięga początków XX wieku, kiedy to w roku 1909, rozpoczęło się planowanie sieci wodociągowej i budowa, która zakończyła się, w roku 1911. W tym okresie wzniesiono miejską wieże ciśnień oraz 11 km połączeń sieci wodociągowej, z której korzystało 355 obiektów.

Namysłów jest miastem, leżącym w województwie opolskim, posiada kroniki miasta, spisywane od średniowiecza. Dawniej, kiedy miasto nosiło nazwę Namslau, czerpali wodę z miejskich źródeł. Drugim wydarzeniem, które miało wpływ na budowę następnej wieży ciśnień, było uzyskanie przez miasto Namysłów, połączenia kolejowego, które miało miejsce w roku 1886.

Miejska wieża ciśnień wzniesiona na początku XX wieku, została zaprojektowana, na planie stożka i wybudowana z czerwonej cegły. Lico wieży ozdobiono dodatkowo tynkiem. Wieża ciśnień składa się z :

  • Cokołu - zwieńczonego  jednospadowym dachem.
  • Portalu wejściowego, zakończonego szczytem o miękkiej linii.
  • Wysokiej podstawy, ujmującej otwory okienne i portal wejściowy.
  • Stożkowego trzonu
  • Głowicy, opartej na półkolistej podstawie. Pierwotnie głowica była zwieńczona, wyraźnym pruskim murem.
  • Wysokiego, stożkowego dachu, zakończonego iglicą.
Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana w XX wieku. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły, jest to klasyczna wieża ciśnień w kształcie grzybka. Jedynym elementem, ozdobionym detalami architektonicznymi jest trzon wieży oraz podstawa z portalem wejściowym.

Namslau Wasserturm, Namysłów wieża ciśnień
Namysłów, kolejowa wieża ciśnień ( domena publiczna )
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie