Ostrzeszów - wieża ciśnień

 Ostrzeszów - miasto w województwie wielkopolskim.

Kolejowa wieża ciśnień w Ostrzeszowie.

Wieża ciśnień została wybudowana na początku XX wieku, na potrzeby ówczesnej Kolei Pruskiej. Wzniesiona na planie koła, w stylu neogotyckim. Obiekt posiada ceglany trzon z dużą ilością okien, natomiast lico muru udekorowane jest ostrołukowym, cofniętym ryzalitem. głowica wieży jest pokryta betonem. Całość wieńczy dach ze smukłą, strzelistą wieżyczką.

Miejska wieża ciśnień przy ulicy Sikorskiego w Ostrzeszowie.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1916 na potrzeby mieszkańców Ostrzeszowa. Wieża ciśnień mogła pomieścić 250m3 wody. Całkowita wysokość wieży wynosi 48,5 metrów. Wieżę ciśnień zaprojektował niemiecki inż. Max Rosenquist. Całkowity koszt budowy wyniósł 266.000 marek. Przed uruchomieniem wieży mieszkańcy Ostrzeszowa czerpali wodę ze studni.

Wieża ciśnień składa się z wysokiej podstawy, wytyczonej na planie ośmioboku. Portalu wejściowego, wybudowanego w stylu neoklasycznym i składającego się z dwóch kolumn, zescalonych z pilastrami i podtrzymujący architraw z datą budowy - " 1916 " Całość wieńczy tympanon z herbem miasta. Podstawy wieży, która zachowała surowe lico muru w postaci czerwonej cegły. Trzonu z podporami oraz głowicy wspartej na tarasie widokowym. Całość wieży ciśnień wieńczy dach kopulasty.

Schildberg wasserturm - ostrzeszów wieża ciśnień
Ostrzeszów - wieża ciśnień ( CCA 3.0 - Sławomir Milejski)


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie