Pszczyna - wieża ciśnień

W XIX wieku, Przyczyna ( niem. Pless ) podążała  drogą rozwoju gospodarczego i przemysłowego. Wybudowano na terenie miasta kopalnie, huty, fabryki i elektrownie. W 1870 r. ukończono budowę linii kolei żelaznej Katowice-Pszczyna. W 1844 r. wybudowano nowy gmach szpitala, w 1868 r. powstała gazownia. Wszystkie te nowo powstałe obiekty, tak jak sektor przemysłowy potrzebowały do swojego funkcjonowania  świeżej, czystej, przefiltrowanej wody, pod odpowiednim ciśnieniem. Temu zadaniu miała sprostać nowa sieć wodociągowa z pierwszą w Pszczynie wieżą ciśnień, która została ukończona w roku 1893. Wieża ciśnień opierała swoje działanie, na prostych prawach grawitacyjnych. Woda ze studni gruntowych była tłoczona pompami do zbiornika wieżowego, a następnie poprzez rurociągi, płynęła do odbiorców. 

  • Wodociągowa wieża ciśnień przy ulicy Kilińskiego w Pszczynie. Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1927 - 1928, w stylu modernistycznym. Wieża ciśnień spełniała również funkcjonalne role, w obiekcie znajdowała się : łaźnia z prysznicami, pokoje z wannami, mieszkania, a w latach powojennych : fryzjer, kosmetyczka i restauracja. Zbiornik wieżowy był w stanie pomieścić około 300m3 wody. W dawniejszych czasach wieża posiadała wysoką podstawę, zaprojektowaną na planie prostokąta, zwieńczoną jednospadowym dachem oraz wyższy od podstawy trzon, rzutowany na planie kwadratu. Lico muru zostało pokryte tynkiem oraz posiadało pionowy układ okien. Całość wieży ciśnień wieńczył betonowy gzyms z dachem. Wieża posiada wysokość 37 metrów. Wejście do wnętrza wieży prowadził portal w kształcie łuku, wytyczony na planie prostokąta.
  • Kolejowa wieża ciśnień na terenie dworca kolejowego w Pszczynie. Obiekt pochodzi z XX wieku i został wybudowany z czerwonej cegły i następnie lico muru pokryto tynkiem. Rzut podstawy wieży jest ośmiokątny. Kolejowa wieża ciśnień posiada żelbetowe przypory, trzon oraz głowicę.

Pleß - Wasserturm - Pszczyna wieża ciśnień
Modernistyczna wieża ciśnień w Pszczynie, widok z 1940 roku ( źródło Plesser Heimatkalender )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie