Sosnowiec - wieża ciśnień

Wieże ciśnień w Sosnowcu, miejscowości położonej w województwie śląskim :
  •  Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Reja w Sosnowcu, mieszcząca się na terenie dawnej kopalni " Kazimierz ". Wieża ciśnień wchodzi w skład kompleksu budynków, należących do dawnej kopalni. Obiekt został wytyczony na planie kwadratu i wybudowany z cegły ceramicznej. Trzon wieży ciśnień, posiada cofnięty ryzalit z oknami i zwieńczony gzymsem nadokiennym zlicowanym z murem. Elewacja wieży ciśnień jest 3-osiowa. Głowica wieży osadzona jest na machikułach. Obiekt posiada wysokość 40 metrów i posiadał zbiornik, o pojemności 40 m3 wody.
  • Zabytkowa, kolejowa wieża ciśnień w Sosnowcu, została wybudowana w 1881 r. Obiekt mieści się na stacji kolejowej Sosnowiec - Maczki i został wybudowany na planie kwadratu z cegły ceramicznej. Ozdobione otwory okienne, zwieńczone gzymsem nadokiennym są ulokowane w lizenie. Kolejnym elementem architektonicznym jest gzyms w formie machikuł, oddzielający głowicę pokrytą deskami od trzonu.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Staszica w Sosnowcu. Wieża ciśnień mieści się, na terenie Huty Buczek i jest konstrukcją wzniesioną z płyt stalowych. Posiada trzon i głowicę.
  • Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Niweckiej w Sosnowcu. Wodna wieża mieści się, na terenie Huty Cedler. Wieża ciśnień została wykonana ze stali.
Sosnowiec - wieża ciśnień
Kolejowa wieża ciśnień w Sosnowcu ( Autor : Olo81 - CCA 3.0 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie