Toruń - wieża ciśnień

Toruń ( dawn. Thorn ) - miasto w województwie kujawsko - pomorskim. 

Thorn wasserturm - Toruń wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Toruniu ( CCA 4.0 - Pko )


Kolejowa wieża ciśnień przy ulicy Akacjowej w Toruniu.

Wieża ciśnień została wybudowana na stacji kolejowej przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1941, a ukończono w 1943. Wieża ciśnień mogła dziennie uzupełniać w wodę około 100 parowozów, więc była bardzo wydajna. Generalnym wykonawcą robót była firma Siemens. Wizualnie wieża ciśnień przypomina wieżowiec nowojorski  z lat 30 tych. Obecnie wieże zaadoptowano na budynki mieszkalne. Wieża ciśnień została wybudowana w stylu niemieckiego modernizmu. Wieża ciśnień posiada osiem pięter.

Miejska wieża ciśnień przy ulicy Św. Józefa w Toruniu.

Wieża ciśnień może pomieścić około 400m3 wody i wchodzi w skład miejskich zakładów wodociągowych, wybudowanych w 1893 roku. Wodną wieżę zaprojektował architekt Rudolph Schmidt. Obiekt został wybudowany na planie koła z czerwonej cegły. Z wyglądu przypomina średniowieczną basztę obronną. wieża składa się z trzonu i głowicy. Wieża posiada dekoracje architektoniczne wykonane z czerwonej cegły - machikuły, fryzy, wykusz oraz blanki. We wnętrzu głowicy znajduje się piękny, nitowany zbiornik na wodę.

Kolejowa wieża ciśnień przy stacji Toruń - Kluczyki.

Wieża pochodzi z lat 1903 - 1904. Obiekt został wytyczony na planie koła i składa się z trzonu, oddzielonego masywnym gzymsem z betonu od głowicy. wieża może pomieścić 200m3 wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie