Twierdza w Modlinie - wieża ciśnień

 Modlin - dzielnica miasta Nowego dworu Mazowieckiego, posiada trzy wieże ciśnień. Miejscowość słynie również z znanej na całym świecie - Twierdzy Modlińskiej.

Twierdza w Modlinie.

Twierdza Modlin - koszary
Twierdza w Modlinie - koszary oraz wybudowana na planie kwadratu wieża czerwona, nazywana również tatarską. ( CCA 3.0 - Lawenda25 )

Twierdza w Modlinie jest kompleksem wojskowo-obronnym, wybudowanym z polecenia Napoleona Bonaparte, w roku 1806. Obiekt w późniejszych latach był przebudowany. Kompleks posiada liczne umocnienia i wały obronne. A także wieże i koszary wybudowane z czerwonej cegły.

Twierdza w Modlinie, ruiny spichlerza
Twierdza w Modlinie, ruiny spichlerza (CCA 3.0 - Condi )Wieża ciśnień na terenie koszar - twierdzy w Modlinie.

Wieża ciśnień została wybudowana w połowie XIX wieku, na planie ośmiokąta, z czerwonej cegły, pokrytej tynkiem. Obiekt składa się z ośmiu przypór, które przenoszą ciężar konstrukcji na grunt. Przypory zostały zbudowane na planie kwadratu, a wyższej partii przybierają formę ośmiobocznego filaru, ozdobionego, smukłymi lizenami w kształcie ostrołuku. Przypory zwieńczone są krenelażem i są wtopione w trzon wieży. Trzon wieży został natomiast wytyczony na planie koła. Posiada liczne ozdoby w formie fryzów, gzymsów koronujących i machikuł.

Kolejowe wieże ciśnień w Modlinie.

Pierwsza, kolejowa wieża ciśnień w Modlinie.

Obiekt został wybudowany z żelbetu, na planie sześciokąta. Zbiornik wieżowy, również wykonany z żelbetu może pomieścić około 100 m3 wody. wieża ciśnień składa się z wysokiego cokołu, wykonanego z granitowego kamienia. Trzonu, ozdobionego gzymsami. Głowicy z zawieszonym na licu muru wykuszem. Całość wieńczy, lekko stożkowy dach. Wieża ciśnień została zaprojektowana przez Bronisława Brochwicz-Rogóyskiego i Romualda Millera.

Druga, kolejowa wieża ciśnień w Modlinie.

Wodna wieża została wybudowana na planie sześciokąta, z czerwonej cegły i następnie lico muru, zostało pokryte tynkiem. wieża ciśnień składa się z wysokiej podstawy z wejściem do środka, trzonem ujętym gzymsami i głowicą z otworami okiennymi, zwieńczonymi krenelażem. Wieża ciśnień położona jest przy prawym brzegu rzeki Narwi. wieża ciśnień pozwalała na uzupełnienie w wodę lokomotyw.

Kolejowa wieża ciśnień w Modlinie
Kolejowa wieża ciśnień Modlinie ( Tadeo134 - CCA 3.0 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie