Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze - Janówek

 W miejscowości Janówek ( OberJohnsdorf ), leżącej w województwie dolnośląskim, znajduje się najstarsza na świecie Wieża Bismarcka, wybudowana w roku 1869, ku czci byłego kanclerza Niemiec - Ottona von Bismarck, żyjącego w latach 1815 - 1898.

Wieża Bismarcka została wybudowana na szczycie Jańskiej Góry ( Johnsberg ), posiadającą wysokość 253 m. n. p. m. Wieża poświęcona Bismarckowi jest najstarszym tego typu zabytkiem na świecie. Wieże ufundował Friedrich Schröter - właściciel majątku w Sokolnikach. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 18 października 1869 roku. Koszt budowy wyniósł 18.000 tyś marek.

Wieża Bismarcka jest wysoka na 23 metry i została zbudowana z kamienia polnego. wieża posiada wysoki cokół, trzon z otworami okiennymi, gzyms w formie machikułu oraz głowicę zwieńczoną krenelażem. Na samym szczycie znajduje się neogotyckie okno. Wieża Bismarcka została wybudowana w stylu neogotyckim. A do jej wnętrza prowadzą kręte schody.

W czasie II wojny światowej, wieża uległa częściowemu zniszczeniu. Władze powojenne nie zdecydowały się na odbudowę obiektu.

bismarckturm oberjohndor - wieża bismarcka janów
Najstarsza na świecie Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze ( CCA 3.0 - Ogustinho696 )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie