Wieża Bismarcka w Ostródzie

 W miejscowości Ostróda ( Osterode ), leżącym w województwie warmińsko - mazurskim, zachowała się do dnia dzisiejszego Wieża Bismarcka. Inicjatorem budowy obiektu był Zarząd Związku Poległych Bojowników (Kriegervereinsvorstand), który w roku 1899, wysunął wstępny projekt budowy Wieży Bismarcka.

Bismarckturm Osterode - wieża Bismarcka w Ostródzie
Wieża Bismarcka w Ostródzie ( CCA 3.0 - WiktorN.PL )

Po zatwierdzeniu projektu przez władze miasta, zaczęto szykować teren pod budowę monumentu. Architektem, który podjął się prac był miejscowy inżynier budowlany Gruhl. Kamień węgielny podłożono pod plac budowy w rocznicę urodzin kanclerza - 1 kwietnia 1901 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło dokładnie rok później. W późniejszych latach na pamiątkę urodzin kanclerza oraz w dzień przesilenia letniego, rozpalano ogień w misy , znajdującej się na szczycie wieży.

Budowa wieży wyniosła 18.000 tyś marek. Wysokość obiektu wynosi 21 metry. Obiekt składa się z wysokiego cokołu, wykonanego z nieociosanych, granitowych kamieni. Smukłego trzonu z balkonem, zwieńczonego gzymsem z kamienia. Tarasem widokowym i wieżyczką z masztem.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie