Wieża Bismarcka w Świebodzinie

 Świebodzin - ( dawniej Schwiebus ) - miasto leżące w województwie lubuskim, posiada Wieżę Bismarcka, wybudowaną w roku 1908. Obiekt stoi wzniesieniu, nazywanym Winną Górą. Inicjatorem budowy pomnika, poświęconemu kanclerzowi Otto von Bismarckowi był Związek Marchii Wschodniej z dr Woge na czele. W krótkim czasie powołano komitet budowy, którym zarządzał Albert Sckerl. Grund na budowę przyszłej wieży przekazały bezpłatnie władze miasta. 

Schwiebus - Bismarckturm - Świebodzin wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka w Świebodzinie.

Prace budowlane, rozpoczęły się na terenie starych winiarni ( Weinberg ). Pieczę nad budową konstrukcji sprawował burmistrz Schermann, natomiast dozór nad budową wieży, powierzono mistrzowi budowlanemu Maksowi Fechner. Pieniądze na budowę Wieży Bismarcka pochodziły z datków i darowizn, pochodzących od mieszkańców Świebodzina. W rocznicę urodzin kanclerza Otto von Bismarcka - 1 kwietnia 1905 roku, położono uroczyście kamień węgielny pod plac budowy. Wieżę Bismarcka ukończono i uroczyście otwarto 20 września 1908 roku. Z tej okazji rozpalono znicz, znajdujący się na szczycie wieży.

Wieża Bismarcka kosztowała miasto 11 tyś marek. Obiekt posiada wysokość 22 metry. Wieża została wzniesiona na planie kwadratu i składa się z wysokiego cokołu, pokrytego kamieniem, ciosanym z granitu. W podstawie wieży znajdował się portal wejściowy, prowadzący do wnętrza wieży. Obiekt posiada masywny trzon i głowicę, wykonaną również z granitu. Całość wieńczy wieżyczka ze zniczem, który był rozpalany w rocznicę urodzin kanclerza i w pierwszy dzień astronomicznego lata. Wnętrze Wieży Bismarcka były wyłożone czerwoną cegła.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie