Wieża Bismarcka - Wieża Gocławska w Szczecinie

 Wieża Gocławska w Szczecinie, dawniej Wieża Bismarcka została wybudowana na Zielonym Wzgórzu w Szczecinie ( dawniej Stettin ) i była najdroższą wieżą wybudowaną ku czci Otto von Bismarcka. Pierwsze koncepcje budowy wieży pojawiły się w roku 1899, problemy z miejscem budowy obiektu, opóźniły prace budowlane. W 1910 roku gubernator prowincji von Eisenhart, ogłosił konkurs na budowę wieży. Ostatecznie prace nad budową wieży ruszyły w roku 1914 - obiekt został wybudowany wg projektu architekta Wilhelma Kreisa i oddany do użytku 10 sierpnia 1921 roku.

Wieża Bismarcka była najdroższym tego typu projektem na świecie. Budowa pochłonęła 200 000 tyś marek. Wysokość wieży wynosi 25 metrów, natomiast do budowy wieży, użyto betonu i wapienia muszlowego.

Wieża Bismarcka w Szczecinie, wizualnie przypomina romańską rotundę. Obiekt został wybudowany na planie koła o średnicy podstawy 27 metrów. Do wnętrza wieży prowadzi neoklasycystyczny portal, składający się z dwóch kolumn, podtrzymujący tympanon. Masywna podstawa wieży, posiada liczne zdobienia w formie arkadowych fryzów. Głowica wieży wsparta jest na filarach, dzielących otwory okienne. Całość zwieńczona jest masywną kopułą.

Bismarckturm stettin - wieża bismarcka w szczecinie
Wieża Bismarcka w Szczecinie ( CCA 3.0 - Torstenww)


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie