Wieża Bismarcka - Wieża Wilkanowska w Świdnicy

 Na szczycie Góry Wilkanowskiej w Świdnicy ( niem. nazwa Schweidnitz ) znajduje się wieża widokowa, znana w dawnych czasach jako Wieża Bismarcka, do 1945 roku nazywana Bismarckturm. Wieża została wzniesiona na pamiątkę było kanclerza Niemiec - Otto von Bismarck.

Pracę nad budową Wieży Bismarcka w Świdnicy rozpoczęto 1 kwietnia 1902 roku. Data ta nie była przypadkowa, bowiem w tym dniu obchodzono rocznicę urodzin Otto von Bismarcka. Kamień węgielny pod budowę wieży położył Związek Rzemiosła i Ogrodnictwa w Świdnicy, który był głównym inicjatorem budowy obiektu. Wieżę Bismarcka zaprojektował  architekt Albert Severin, wykonawcą mistrz murarski Carl Mühl. Wieża Bismarcka została wybudowana i otwarta 23 sierpnia 1903 roku.

Wieża Bismarcka została wybudowana na planie prostokąta. W całości jest wzniesiona z czerwonej cegły. do wnętrza wieży prowadzi portal wejściowy, z wmurowanym medalionem, przedstawiającym sylwetkę kanclerza. Całość wieńczy szczyt schodkowy. Wieża Bismarcka posiada smukły trzon oraz głowicę, zawieszoną na gzymsie w formie machikułu i zwieńczoną krenelażem.

Schweidnitz Bismarckturm - Świdnica wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka w Świdnicy ( CCA 4.0 Wisniowy )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie