Wronki - wieża ciśnień

Wronki - miasto leżące w województwie wielkopolskim.

Wieża ciśnień przy ulicy Partyzantów w Wronkach.

Wronki - wieża ciśnień
Wronki - wieża ciśnień ( CCA 3.0 - Roweromaniak )


Wieża ciśnień w Wronkach została wybudowana w roku 1893. Hydrotechniczny obiekt wchodził w skład kompleksu więzienia w Wronkach. Wieżę ciśnień zaprojektował niemiecki architekt Bohdan Gisevius z Berlina. Wieża ciśnień jest wysoka na 30 metrów, posiada obwód 8,8 metra, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 200 m2. W podstawie wieży ciśnień znajdowały się pompy, które tłoczyły wodę do zbiornika wieżowego, mogącego pomieścić 61 m3 wody. Pompy posiadały napęd ręczny i były obsługiwane przez więźniów, którzy zmieniali się co kwadrans. Wodę pobierano z dwukomorowego zbiornika z czystą woda, a ta z kolei była pobierana z głębokiej na 80 metrów studni głębinowej.

Wieża ciśnień została wybudowana na wzór średniowiecznego zameczka, w całości z czerwonej cegły. Podstawa wieży została wytyczona na planie ośmioboku i dodatkowo jest wzmocniona masywnymi przyporami. Trzon wieży i głowicę ze zbiornikiem, oddziela gzyms w kształcie średniowiecznych machikuł. Całość wieńczy stożkowy dach. W smukłej wieżyce przylegającej do wieży ciśnień znajdują się schody prowadzące do głowicy wieży ciśnień.

Kolejowa wieża ciśnień.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1900. Jest obiektem wzniesionym z cegły, na planie ośmiokąta. Wieża składa się z niskiego cokołu, trzonu i głowicy. Posiada liczne zdobienia wykonane z cegły w formie gzymsów i fryzów. Wieża ciśnień posiada komin, ponieważ we wnętrzu zamontowany był piec do podgrzewania wody.

Wronki - kolejowa wieża ciśnień
Kolejowa wieża ciśnień w Wronkach - ( CCA 3.0 - Roweromaniak )


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie