Żagań - wieża ciśnień

Żagań - miasto położone w województwie lubuskim ( Sagan ) 

Miejska wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej w Żaganiu.

Wieża ciśnień została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Salbacha. Pojemność wieżowego zbiornika wynosi 500 m3 wody. Wieża ciśnień została wzniesiona z kamienia i czerwonej cegły. Wytyczona na planie koła, składa się z cokołu, trzonu i głowicy. dodatkowo wieża posiada zdobienia w formie machikuł, gzymsów i fryzów wykonanych z cegły. Całość wieńczy dach stożkowy z strzelistą wieżyczką.

Żagań - dawna wieża Bismarcka.

Wieża ciśnień przerobiona ze starej wieży Bismarcka. Posiadała zbiornik mogący pomieścić 200 m3 wody. Wysokość wieży sięgała około 20 metrów, była wykonana z kamienia. Trzon kamiennej wieży znajdował się wewnątrz dziedzińca składającego się z arkadowych przejść. Górną partię wieży zdobiły filary, również murowane z kamienia.

Kolejowa wieża ciśnień w Żaganiu.

Kolejowa wieża ciśnień w Żaganiu została wybudowana w roku 1947, na wzór średniowiecznego zameczka. Wodna wieża składa się z kamiennego cokołu, trzonu z zawieszonym wykuszem oraz głowicy ze zbiornikiem wodnym, mogącym pomieścić 400 m3 wody. Wieża podzielona jest gzymsem imitującym machikuły. Wieża zwieńczona jest dachem stożkowym.

Sagan Wasserturm - Żagań wieża ciśnień
Kolejowa wieża ciśnień w Żaganiu ( CCA 3.0 - Mohylek )Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie