Zgierz - wieża ciśnień

 Zgierz, miasto leżące w województwie łódzkim, związane z koleją żelazną od roku 1902, w ramach historycznej  Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Kolejowe wieże ciśnień wchodzące w skład zabytków hydrotechnicznych w Zgierzu :

  • Kolejowa wieża ciśnień, wybudowana w roku 1902, jest najstarszym tego typu obiektem w Zgierzu. Wieża ciśnień posiadała nitowany, zbiornik na wodę, o pojemności 23 m3. Wieża posiada wysokość około 16 metrów. Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły, na planie sześciokąta. Lico muru posiada liczne zdobienia w formie gzymsów nadokiennych, między kondygnacyjnych oraz koronujących. Ceglane fryzy w formie machikuł, nadają wieży średniowieczny charakter. Wieża ciśnień została wybudowana w stylu neorenesansowym.
  • Wieża ciśnień przy ulicy Barwnikowej w Zgierzu - obiekt mieści się na terenie dawnych zakładów  chemicznych " BORUTA ". Wieża ciśnień składa się z wysokiej podstawy, trzonu, głowicy i dachu sześciospadowego. Wieża ciśnień wybudowana jest z czerwonej cegły, która wypełnia szkielet konstrukcyjny z żelbetu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie