Brzeg - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dolnym Brzeg to wodociągowa wieża ciśnień w Dolnym Brzeg w województwie opolskim. Została zbudowana w 1908 roku i jest przykładem architektury secesyjnej. Wieża ma kształt sześciokąta i jest zbudowana z cegły. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m³. Wieża jest obecnie w dobrym stanie i nadal służy do regulowania ciśnienia w miejskiej sieci wodociągowej. 

Brzeg - wieża ciśnień
Brzeg - wieża ciśnień / @ Adam Dziura

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, to inżynieryjna konstrukcja służąca do przechowywania wody i utrzymywania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Pełni kilka kluczowych funkcji w systemach zaopatrzenia w wodę, w tym:

  • Przechowywanie wody: Głównym zadaniem wieży ciśnień jest przechowywanie dużej ilości wody. Zazwyczaj znajduje się tam duży zbiornik na wodę, który umożliwia gromadzenie wody w okresach, gdy jest jej nadmiar, na przykład po opadach deszczu. To pozwala na zapewnienie ciągłych dostaw wody do społeczności, niezależnie od zmienności dostaw.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do wieży, a zbiornik na jej szczycie utrzymuje ciśnienie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do domów, firm i innych budynków w danym obszarze.
  • Zapasowa dostawa wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana w razie potrzeby, co pozwala na utrzymanie dostaw wody podczas napraw i awarii.
  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest zazwyczaj zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, co pomaga utrzymać wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.
Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary w zależności od projektu i potrzeb danej społeczności. Zazwyczaj składa się z konstrukcji zewnętrznej z klatką schodową lub windą, umożliwiającą dostęp do zbiornika na wodę na szczycie. Wieże ciśnień są istotną częścią infrastruktury wodociągowej i są powszechnie stosowane w miastach i obszarach miejskich na całym świecie, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do mieszkańców i firm.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie