Wieża Quistorpa

 Zabytkowa wieża widokowa  ( niem. Quistorpturm ) została wybudowana w latach 1900 - 1904 ) na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Fundatorem wieży był niemiecki przedsiębiorca Martin Quistorp.Geneza budowy szczecińskiej wieży, kim był Martin Quistorp ?

Martin Quistorp był niemieckim przedsiębiorcą, który czynnie uczestniczył w rozwoju  Szczecina (niem. Stettin ). Był osobą bardzo zasłużoną dla rozwoju miasta i na stałe wpisał się do historii miasta. Dlaczego więc sporą ilość swoich funduszy przeznaczył na budowę szczecińskiej wieży ? Martin Quistorp tym gestem chciał upamiętnić życie swojego ojca Johannesa, który podobnie jak on był bardzo oddany sprawom miasta. Rodzina  Quistorpów od dziesięcioleci wspierała finansowo filantropijne projekty realizowane na terenie dawnego Szczecina.

Architektura  wieży widokowej w Szczecinie.

Wieża Quistorpa została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Franza Schwechtena autora takich dzieł architektonicznych jak :
  • Zamek Cesarski w Poznaniu.
  • Grunwaldeturm w Teltow.
  • Kościół Pamięci w Berlinie.
Franz Schwechten propagował w swojej architektonicznej twórczości neoromański styl. Część parterowa wieży widokowej została wybudowana z kamienia ciosanego - obrobionego bardzo skrupulatnie i starannie. Pierwsza kondygnacja składa się z szerokich i otwartych arkad, wspartych na kolumnach, które dawniej przykrywały małą kawiarenkę. Tuż obok znajdują się schody wykonane z ciosu, prowadzące na szczyt wieży. Część parterową wieńczyło sklepienie krzyżowe, a zamiast dachu wykonano nad nim taras widokowy. Dawniej na bocznych narożach ulokowane były monumentalne rzeźby nawiązujące do takich dziedzin jak przemysł i handel.

W środkowej części tarasu tuż w objęciu arkad wznosił się sześcioboczny trzon ceglanej wieży zwieńczonej krenelażem. Wieża była wysoka na 45 metrów i służyła również jako punkt widokowy na panoramę miasta. W roku 1914 wieża uległa podczas burzy częściowemu zniszczeniu. Natomiast podczas drugiej wojny światowej niemieckie dowództwo na szczycie wieży zainstalowało stację radarową. W roku 1944 wieża została wysadzona przez Wehrmacht lub została jak podają źródła zniszczona podczas jednego z alianckich nalotów na Szczecin. 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie