Płock - wieża ciśnień

 W Płocku jest kilka wież ciśnień, ale najbardziej charakterystyczną jest ta znajdująca się przy ulicy Wyszogrodzkiej. Została ona wybudowana w 1929 roku i jest jedną z najwyższych tego typu budowli w Polsce.

Płock - wieża ciśnień
Płock - wieża ciśnień / @ xvbvcv

Wieża ciśnień w Płocku ma konstrukcję żelbetową i posiada trójkomorowy zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3. Jest ona obiektem udostępnionym dla zwiedzających, z tarasu widokowego roztacza się piękna panorama miasta.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat wieży ciśnień w Płocku:


  • Wysokość: 78 metrów
  • Średnica: 16 metrów
  • Pojemność zbiornika: 1000 m3
  • Obecny właściciel: Wodociągi Płockie Sp. z o.o.

Oprócz wieży ciśnień przy ulicy Wyszogrodzkiej, w Płocku znajdują się również inne tego typu obiekty, m.in. przy ulicach:

  • Sienkiewicza
  • Dobrzyńskiej 
  • Kutnowskiej

Wieże ciśnień w Płocku są cennymi przykładami architektury przemysłowej XX wieku. Stanowią one świadectwo historii miasta i rozwoju infrastruktury komunalnej.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody. Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do użytkowników.


Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku i służy jako rezerwuar wody, który może być wykorzystywany w razie potrzeby.


Wysokość: Istotną cechą wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody generowane przez kolumnę wody, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do obszarów o różnych poziomach wysokości.


Rury doprowadzające wodę: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur doprowadzających wodę. Te rury łączą zbiornik na szczycie wieży z siecią dystrybucyjną wody.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na kontrolowanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej w celu zapewnienia optymalnego działania systemu.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wytrzymałości. Regularne inspekcje i konserwacja są niezbędne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wieży ciśnień i długotrwałą wydajność.


Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnego dostępu do wody pitnej oraz w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemach wodociągowych. Dzięki niej możliwe jest efektywne dostarczanie wody do użytkowników na różnych wysokościach i obszarach.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie