Wieża ciśnień - Zabrze

 Charakterystyczna i jedna z najbardziej znanych wież ciśnień w woj. Śląskim, znajduje się w Zabrzu. Wieża ciśnień została zaprojektowana przez dwóch architektów pochodzenia niemieckiego Augusta Kinda i Friedricha Loose. Wieża została wybudowana w latach 1907-1909 i była odpowiedzialna za dostarczenie wody do niemal całego Zabrza.

Zabrze wieża ciśnień
Zabrze - wieża ciśnień ( autor: Gabriel Wilk )

Dane budowlane wieży ciśnień w Zabrzu

  • Wysokość wieży ciśnień wynosi 46 metrów.
  • Kształt wieży jest zbliżony do ośmioboku o wymiarach 19 metrów.
  • Ilość stopni schodów mieszczących się wewnątrz wieży wynosi 135.
  • Wieża posiada dwa zbiorniki na wodę, o łącznej pojemności 2000 m3.

Wieża ciśnień w Zabrzu funkcjonowała w oparciu o tzw. prawo naczyń połączonych, które jasno określało, że wieża ciśnień może poprawnie działać, tylko i wyłącznie, kiedy odbiorcy ( domy mieszkalne, fabryki, infrastruktura kolejowa ), znajdują się w strefie poniżej zbiornika. Dlatego też wieże ciśnień dodatkowo budowano na wzniesieniach, tak aby ciśnienie płynącej wody w rurach było wyższe. Kolejnym prawem rządzącym prawidłowym działaniem wieży ciśnień jest prawo grawitacji. Prawo to określa swobodny przepływ wody ze zbiornika do odbiorców pod wpływem sił grawitacyjnych. Reguła ta zakłada również, że im wyżej znajduje się zbiornik z wodą, to również siła spływającej wody rurami będzie większa, co w rezultacie przyczyni się do wzrostu ciśnienia.

W jaki sposób napełniana jest wieża ciśnień ? 

Zbiornik wieżowy napełniany był dzięki działaniu pomp parowych - tłokowych oraz pomp elektrycznych. woda była tłoczona ze studni głębinowych do zbiornika, znajdującego się na szczycie wieży. Kiedy woda zapełniała zbiornik, uruchamiał się zawór przelewowy i nadmiar wody spływał w dół wieży z powrotem do studni. Woda w obiegu sieci wodociągowej była filtrowana oraz stale monitorowana pod kątem czystości i zdatności do picia. A także sprawdzano poziom żelaza. Woda nie spełniająca wymogów i norm, mogła zagrozić zdrowiu mieszkańców oraz uszkodzić urządzenia, napędzane parą wodną np. lokomotywa czy kocioł parowy.

Architektura wieży ciśnień w Zabrzu

Wieża ciśnień w Zabrzu mieszcząca się przy ulicy Zamoyskiego, została wybudowana z czerwonej cegły. Obiekt reprezentuje przemysłowy styl architektoniczny, oznaczający sie funkcjonalizmem. U podstawy wieży, urządzono budynki biurowe i mieszkalne. Głowica wieży opiera sie o 8 filarów. We wnętrzu konstrukcji, zlokalizowany jest smukły trzon, w który pną się do góry rury wlotowe i wylotowe. Całość wieńczy ośmiokątny dach mansardowy.

Hindenburg Oberschlesien Wasserturm
Wieża ciśnień w Zabrzu - Hindenburg ( rok 1924 )


Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie