Ruiny zamku w Ujeździe

 Ruiny zamku w Ujeździe znajdują się na wzgórzu na północnym skraju starego miasta Ujest. Przylega do niego kościół św. Andrzeja, miejski kościół parafialny. Właścicielami zamku byli hrabiowie Hohenlohe-Öhringen, którzy posiadali tytuł książąt Ujezd i którzy posiadali również pobliski zamek Slaventzitz.

Schloss Ujest
Ruiny zamku w Ujeździe ( Zdjęcie Katarzyna Przybyła, CCA 3.0 )

Zamek był pierwotnie siedzibą biskupstwa wrocławskiego i powstał prawdopodobnie dopiero w XIII wieku. W 1443 roku "Ujester Halt" został sprzedany z dóbr biskupich i od tego czasu jest własnością różnych domów szlacheckich. W 1580 roku na fundamentach starego zamku wybudowano w stylu renesansowym obecny zamek. Kolejne rekonstrukcje miały miejsce w 1660 roku, a następne w XVIII i pod koniec XIX wieku. W 1837 roku zamek wszedł w posiadanie książąt Hohenlohe-Öhringen. W 1861 roku książę Hugo zu Hohenlohe-Öhringen otrzymał tytuł księcia Ujezdu.

W styczniu 1945 roku Armia Czerwona zajęła miasto, niszcząc nie tylko starówkę, ale także podpalając zamek. Majątek rodziny Hohenlohe-Öhringen został skonfiskowany przez państwo polskie. Zamek pozostawał potem w stanie ruiny.

W latach 2015 i 2016 zabezpieczono elewacje ruin zamku, zrekonstruowano część wnętrz oraz wybudowano nad ruinami platformę widokową, na którą mogą wchodzić zwiedzający.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie