Zamek Krapkowice

 Zamek Krapkowice to zespół zamkowy w górnośląskim mieście Krapkowice, w powiecie krapkowickim. Znajduje się w centrum starego miasta na wschód od obwodnicy przy ulicy Zamkowej 5 (Schlossstraße).

Schloss Krappitz
Zamek w Krapkowicach ( Zdjęcie: Alootka, CCA 3.0 )

Obecny zamek został zbudowany w 1678 roku na miejscu starszej XVI-wiecznej budowli powstałej na zlecenie hrabiów Redern. Od 1765 roku zamek był własnością rodziny von Haugwitz. W 1772 roku budynek spłonął, a następnie został odbudowany. Pod koniec XVIII wieku budynek zamkowy był przejściowo wykorzystywany jako tkalnia. Od 1838 r. budynek stał pusty, aż do czasu, gdy w 1852 r. został odrestaurowany. Budynek był obecnie wykorzystywany jako szkoła i biblioteka. W 1888 roku nastąpił zasadniczy remont budynku zamkowego.

Dziś w budynku mieści się szkoła zawodowa i inne obiekty użyteczności publicznej. Budynek zamku jest obiektem zabytkowym od 1951 roku.

Zamek Krappitz to prostokątna dwukondygnacyjna czteroskrzydłowa budowla z mansardowym czterospadowym dachem. Budynek został zbudowany w stylu barokowym. Prosta fasada ma niewiele ozdób, w tym gzymsy pasowe. Dwa portale wejściowe po stronie wschodniej i zachodniej zostały zbudowane w stylu barokowym. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się trójboczna arkada.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie